Koleje Dużych Prędkości pojadą przez Kępno? Zapowiedziano spotkanie z mieszkańcami

4
zdjęcie poglądowe / fot. Pixabay
Na najbliższą środę, 13 kwietnia zaplanowano II turę konsultacji z mieszkańcami dotyczących budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, do którego mają prowadzić Koleje Dużych Prędkości. Jedna ze szprych ma wieść przez powiat kępiński. Dlatego właśnie w Kępnie odbędzie się spotkanie.

Inflacja szaleje, samorządy unieważniają przetargi, wstrzymują niektóre inwestycje, a w tym czasie przedstawiciele spółki Centralny Port Komunikacyjny kontynuują procedury związane z przygotowaniami do budowy Portu Solidarność oraz Kolei Dużych Prędkości. To tematy, które od kilku lat wywołują spore kontrowersje. Nie tylko w kontekście rosnących cen w przetargach, ale również zasadności zrealizowania tej inwestycji.

W Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej trwa spór i walka o to, by powstał na tym obszarze przystanek KDP. Kalisz chciałby, żeby wybudowano go w granicach tego właśnie miasta, a Ostrów Wielkopolski odwołuje się do swoich tradycji kolejarskich wskazując, że to bardziej zasadna lokalizacja. Pod uwagę były brane też wstępnie Nowe Skalmierzyce. Wiele wskazuje jednak na to, że rolę węzła w nowym kolejnictwie będzie stanowił Sieradz, a nie tereny Aglomeracji.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Dworca dla kolei dużych prędkości nie będzie, ale prace ruszyły

Następne kontrowersje dotyczą powiatu kępińskiego. Tamtędy miałaby przebiegać linia w kierunku Wrocławia. Na początku listopada 2021 roku informowaliśmy o tym, że kępińscy radni odrzucili dwa warianty przebiegu Kolei Dużych Prędkości. Ich zdaniem, oba wiązałyby się z wyburzeniem domów, budynków firm, zniszczeniem części ogródków działkowych oraz licznymi kolizjami z drogami publicznymi. Również mieszkańcy tego regionu nie wyobrażają sobie, by KDP mogły zniszczyć dorobek infrastrukturalny co najmniej ostatnich dziesięcioleci.

Jeden z rozważanych wówczas wariantów miałby przebiegać przez centrum Kępna, a drugi przez lasy i grunty, na których znajdują się zabudowania. Tamtejsi rajcy zaapelowali o całkowite wykluczenie wariantów W44 i W43, argumentując to „dobrem mieszkańców gminy”. Wówczas omawiano również dwa inne warianty: W41 i W42, które miałyby przebiegać w korytarzu drogi ekspresowej S8. Te propozycje wydały się części mieszkańców bardziej zasadne.

W środę 13 kwietnia głos m.in. w sprawie przebiegu linii będą mogli zabrać mieszkańcy Kępna, bo o 19.30 w Hali Widowiskowo-Sportowej w tym mieście odbędzie się II tura konsultacji w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Spotkanie będzie dotyczyć budowy dwóch linii kolejowych:

  • nr 85 na odcinku Łódź – Sieradz Północny,
  • nr 86 na odcinku Sieradz Północny – Kępno – Czernica Wrocławska – Wrocław Główny.

Do jesieni 2022 roku ma zostać zorganizowanych ponad 100 spotkań konsultacyjnych dotyczących budowy CPK i KDP.

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać na terenie Baranowa pomiędzy Łodzią a Warszawą. Przedstawiciele spółki odpowiedzialnej za inwestycję planują skomunikować go ze wszystkimi zakątkami kraju dzięki budowie 12 linii kolejowych w tym 10 tzw. szprych, a więc Kolei Dużych Prędkości. To miliardowe przedsięwzięcie rozłożone na lata. Mowa o 30 inwestycjach (prawie 2 000 km nowych linii kolejowych), które mają zostać zrealizowane do końca 2034 roku.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. Chcą budować koleje dużych prędkości a zapomnieli o zwykłych kolejach i autobusach. Dziś większość mieszkańców wsi jeśli nie posiada własnego samochodu jest odcięta od świata.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick