Koniec okresu Bożego Narodzenia. Dziś Święto Matki Boskiej Gromnicznej

1
Fot. Pixabay
2 lutego przypada Święto Ofiarowania Pańskiego powszechnie nazywane też Matki Boskiej Gromnicznej. Tego dnia wierni Kościoła katolickiego uczestniczą w mszach świętych, podczas których zapalają przyniesione z domu gromnice. Jest to dzień, w którym w kalendarzu liturgicznym kończy się okres Bożego Narodzenia.

Nazwa Święto Ofiarowania Pańskiego nawiązuje do ofiarowania Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej. Wierni Kościoła katolickiego na wschodzie obchodzą je 15 lutego, a na zachodzie zaś 2 lutego.

W tym samym dniu w Kościele powszechnym przypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, który w 1997 roku ustanowił papież Jan Paweł II. W tym dniu należy pomodlić się za tych, którzy swoje życie oddali służbie Bogu.

W Europie święto to stało się powszechne w VII stuleciu. Z czasem do jego celebracji wprowadzono zwyczaj święcenia świec w kościele. Właśnie do niego nawiązuje druga nazwa święta, czyli Matki Boskiej Gromnicznej. Tego dnia ważna jest symbolika światła, stąd właśnie zwyczaj zapalania w kościołach świec.

2 lutego w kalendarzu liturgicznym kończy się okres Bożego Narodzenia. Do tego dnia w Kościele śpiewa się kolędy. Zwyczajowo w tym czasie rozbierane są choinki, chowane domowe szopki i inne świąteczne dekoracje.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick