DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Kolejne podejrzenie ogniska ptasiej grypy. Sprawdzamy sytuację w regionie

Kilka dni temu informowaliśmy o ognisku ptasiej grypy wykrytym w jednym z gospodarstw rolnych na terenie powiatu pleszewskiego. Wówczas zutylizowano ponad 40 tys. indyków. 1 stycznia 2023 roku padło podejrzenie o kolejnym ognisku wirusa na terenie powiatu pleszewskiego. Mowa o gospodarstwie w Grodzisku. – Są to również indyki. Dzisiaj zostały obrane próby, które jadą do laboratorium w Puławach. Jutro prawdopodobnie dostaniemy wynik – podkreśla w rozmowie z portalem wlkp24.info Ewa Jackiewicz, Powiatowa Lekarz Weterynarii w Pleszewie.

Sytuacja wydaje się być pod kontrolą w powiecie ostrzeszowskim. W grudniu 2022 roku potwierdzono pięć ognisk ptasiej grypy. Kolejne nie potwierdziło się. – Wszystkie ogniska zostały zlikwidowane. W jednym przypadku były to gęsi, a w pozostałych – kaczki. Niepotwierdzony przypadek dotyczył brojlera kurzego. Były dość liczne upadki, ale podejrzenie nie potwierdziło się. Prowadzimy monitoring obszarów zagrożonych i zapowietrzonych. – wyjaśnia Krzysztof Lamek, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrzeszowie.

W powiecie ostrowskim nie stwierdzono żadnego ogniska ptasiej grypy. Na tym terenie występują natomiast okręgi zapowietrzone i zagrożone. – 19 grudnia wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie mówiące o tym, że powiaty: ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, kaliski, turecki i kępiński są powiatami wysokiego zagrożenia i należy na ich terenach  trzymać drób w zamknięciu oraz w zamknięciu poić je i karmić – podkreśla Dariusz Hyhs, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim.

Kolejnym obostrzeniem jest zakaz organizowania wystaw czy targów z udziałem drobiu, ani lotów gołębi. – Przed dostawą do ubojni cały drób z okręgu zapowietrzonego musi być badany, a z okręgu zagrożonego tylko drób wodny – dodaje.

Występowanie ognisk ptasiej grypy nie jest rzeczą nową. Wirus powraca co roku w okresie jesienno-zimowym.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz