DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ponad 40 tysięcy indyków zagazowanych. Ptasia grypa atakuje

Podejrzenie wystąpienia ptasiej grypy zostało zgłoszone 26 grudnia rano. Właściciel, który posiada fermę indyków w miejscowości Cieśle, zauważył upadki zwierząt. – Natychmiast podjęliśmy czynności, by sprawdzić i potwierdzić to, czy to jest choroba zwalczana z urzędu, czyli wysoce zjadliwa choroba ptaków. Pojechaliśmy na miejsce, pobraliśmy próbki do badań. To są wymazy i narządy. Jeszcze tego samego dnia te próby pojechały do Puław – mówi Ewa Jackiewicz, Powiatowa Lekarz Weterynarii w Pleszewie.

Zwołany został również zespół zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Pleszewie. Wyłoniono firmę, która miała odpowiadać za utylizację padniętych ptaków. – Na fermie w trzech kurnikach hodowane było ponad 40 tys. indyków. 27 grudnia 2022 roku potwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków – dodaje Ewa Jackiewicz.

Potwierdzenie wystąpienia ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków oznacza, że wkrótce wojewoda wielkopolski wyda rozporządzenie, na mocy którego zostanie wydzielony obszar zapowietrzony (do 3 km) i zagrożony (do 10 km). Zgoda wojewody jest konieczna ze względu na to, że obszary wykraczają poza terytorium jednego powiatu (obejmują też teren powiatu ostrowskiego i kaliskiego. Po wydaniu decyzji przez Michała Zielińskiego nałożone zostaną restrykcje na wyznaczonych obszarach. Wiąże się to m.in. z kontrolą wszystkich ferm.

Ograniczenia będą obowiązywały przez 30 dni. – Jest to choroba zwalczana z urzędu. Hodowca otrzyma za poniesione straty odszkodowanie, a koszty utylizacji ponosi państwo. Zwierzęta zostały zagazowane 28 grudnia, padłe wywieziono do firmy utylizacyjnej. Dzisiaj, 29 grudnia zakończono te czynności – informuje Powiatowa Lekarz Weterynarii w Pleszewie.

Trwa szacowanie strat.

Napisz do autora

Komentarze (2)
  • PUB
    Pracownik ubojni bydła

    piątek, 30 grudnia, 2022

    A państwo to niby skąd ma pieniądze na utylizacje?

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz