Ponad 40 tysięcy indyków zagazowanych. Ptasia grypa atakuje

2
zdjęcie poglądowe / fot. Pixabay
Ognisko wysoce zjadliwej ptasiej grypy potwierdzono w miejscowości Cieśle (gmina Gołuchów, powiat pleszewski). Ponad 40 tys. ptaków musiało zostać zagazowanych. Jak informuje powiatowa lekarz weterynarii Ewa Jackiewicz, ognisko zostało zlikwidowane, a po wydaniu decyzji przez wojewodę wyznaczone zostaną obszary zapowietrzony i zagrożony.

Podejrzenie wystąpienia ptasiej grypy zostało zgłoszone 26 grudnia rano. Właściciel, który posiada fermę indyków w miejscowości Cieśle, zauważył upadki zwierząt. – Natychmiast podjęliśmy czynności, by sprawdzić i potwierdzić to, czy to jest choroba zwalczana z urzędu, czyli wysoce zjadliwa choroba ptaków. Pojechaliśmy na miejsce, pobraliśmy próbki do badań. To są wymazy i narządy. Jeszcze tego samego dnia te próby pojechały do Puław – mówi Ewa Jackiewicz, Powiatowa Lekarz Weterynarii w Pleszewie.

Zwołany został również zespół zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Pleszewie. Wyłoniono firmę, która miała odpowiadać za utylizację padniętych ptaków. – Na fermie w trzech kurnikach hodowane było ponad 40 tys. indyków. 27 grudnia 2022 roku potwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków – dodaje Ewa Jackiewicz.

Potwierdzenie wystąpienia ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków oznacza, że wkrótce wojewoda wielkopolski wyda rozporządzenie, na mocy którego zostanie wydzielony obszar zapowietrzony (do 3 km) i zagrożony (do 10 km). Zgoda wojewody jest konieczna ze względu na to, że obszary wykraczają poza terytorium jednego powiatu (obejmują też teren powiatu ostrowskiego i kaliskiego. Po wydaniu decyzji przez Michała Zielińskiego nałożone zostaną restrykcje na wyznaczonych obszarach. Wiąże się to m.in. z kontrolą wszystkich ferm.

Ograniczenia będą obowiązywały przez 30 dni. – Jest to choroba zwalczana z urzędu. Hodowca otrzyma za poniesione straty odszkodowanie, a koszty utylizacji ponosi państwo. Zwierzęta zostały zagazowane 28 grudnia, padłe wywieziono do firmy utylizacyjnej. Dzisiaj, 29 grudnia zakończono te czynności – informuje Powiatowa Lekarz Weterynarii w Pleszewie.

Trwa szacowanie strat.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick