DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Kim jest pleszewianin, który zdobył Fryderyki?

Pleszewianie są dumni z Andrzeja Koniecznego, muzyka i kompozytora, który wraz z raperem Łoną i saksofonistą Kacprem Krupą zdobył dwa Fryderyki za płytę „Taxi”.

Zrzut ekranu fragmentu oficjalnej strony andrzejkonieczny.com

Od piątkowego wieczora media społecznościowe zasypują gratulacje i zachwyty nad talentem pleszewianina Andrzeja Koniecznego. Pochwały pod jego adresem kierują samorządowcy czy ludzie związany z kulturą w Pleszewie. Kim jest Konieczny?

Andrzej Konieczny to rodowity pleszewianin, którego zawodowy rozwój pokierował m.in. do Poznania czy Holandii. Choć rodzinne strony odwiedza nieregularnie i zapewnie nie tak często, jak by tego chciał, to tutaj rozwijała się jego pasja muzyczna. Ukończył pleszewską szkołę muzyczną, bo wywodzi się z bardzo muzykalnej rodziny. Jego rodzice – Małgorzata i Maciej – mają zespół muzyczny NADIR, a ojciec prywatną szkołę muzyczną właśnie w Pleszewie. Jak powiedział Andrzej Konieczny w wywiadzie dla portalu zpleszewa.pl, fakt wychowywania się w muzykalnej rodzinie i czas spędzony na odkrywaniu instrumentów w szkole, bardzo mocno go ukształtował.

Młody Konieczny skończył Szkołę Podstawową nr 3 w Pleszewie, później jazz w Poznańskiej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza, odbył stypendium i zrobił doktorat w Pradze, a także studia w Hadze. Dostał się także na stypendium w Los Angeles. Jest współzałożycielem zespołu Siema Ziemia, z którym koncertuje cały czas, oprócz realizacji innych muzycznych projektów.

A to, co tworzy Andrzej Konieczny to prawdziwa muzyczna awangarda. Inspiruje go jazz, bawi się elektroniką, nie bez znaczenia są w jego działalności także wpływy z chłoniętego we wczesnej młodości hip-hopu. Łona, z którym współtworzył album „Taxi”, to jego muzyczny idol sprzed lat. Za ten krążek trio Konieczny, Krupa i Łona zdobyli dwa Fryderyki – za Album Roku Hip-Hop oraz za Zespół/Projekt Artystyczny Roku. Kapituła nominowała ten projekt w jeszcze dwóch innych kategoriach: Teledysk Roku, Kompozytor/Kompozytorka/Team Kompozytorski Roku. „Fryderyki” to jedna z najbardziej prestiżowych polskich nagród muzycznych, porównywana do choćby amerykańskich nagród „Grammy”.

Pleszewianin komponuje muzykę do wielu międzynarodowych spektakli teatralnych, projektów audiowizualnych, czy do filmów dokumentalnych. Coraz częściej otrzymuje zaproszenia od początkujących artystów nowego pokolenia muzyki alternatywnej, a także artystów jazzowych. Na swojej oficjalnej stronie internetowej tak oto opisuje swoją twórczość: „What I value at work is creative freedom and the opportunity to grow my skills. I am open to cooperation and freelance opportunities.”, co znaczy: „W pracy cenię sobie swobodę twórczą i możliwość rozwoju swoich umiejętności. Jestem otwarty na współpracę i możliwości freelancerskie.”

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz