Kierunek: z miasta na wieś?

6
W mieście ubywa, a na wsiach przebywa. W Ostrowie Wielkopolskim w ciągu ostatnich 25 lat ubyło ponad 4 tysięcy mieszkańców. Przybyło natomiast w ościennych gminach.

Na koniec 2019 roku w Ostrowie Wielkopolskim było zameldowanych na pobyt stały 69247 osób. To o 1645 osób mniej niż w roku 2015, kiedy było ich 70892 osób. Dlaczego ostrowian ubywa? Jeden z głównych powodów to migracje, choćby z miasta na pobliskie wsie. W sąsiadkach Ostrowa – gminie wiejskiej Ostrów Wielkopolski i gminie Przygodzice w ostatnich latach bowiem mieszkańców przybyło. – Jesteśmy terenem przyległym do miasta i to podstawowy powód przybywania mieszkańców – mówi sekretarz gminy wiejskiej Ostrów Wielkopolski Zbigniew Dolata. – Nowi mieszkańcy gminy to głównie osoby młode i w średnim wieku – dodaje.

Czy faktycznie jednak w Ostrowie jest coraz mniej mieszkańców? Zameldowanych na pobyt stały zdecydowanie. Do liczby tej jednak należy dodać jeszcze 1600 osób zameldowanych na pobyt czasowy np. z tytułu pracy i pewną liczbę osób, które tutaj mieszkają, ale zameldowane nie są. Tak więc tych zameldowanych na pobyt stały i czasowy jest prawie 71 000, a więc i tak nadal mniej niż jeszcze kilkanaście lat temu. – Cały czas pokutuje przesąd, że nie ma obowiązku meldunkowego. Tego obowiązku nikt nie zniósł. Wiele osób nie jest zameldowanych w Ostrowie, co wychodzi przy różnych okazjach na przykład zapisania dziecka do szkoły – mówi Ewa Mielczarek, naczelniczka wydziału spraw obywatelskich w ostrowskim magistracie.

Być może jest szansa na zmiany. W minionym roku w Ostrowie urodziło się najwięcej dzieci od 1993 roku. W miejscowym magistracie odnotowano ponad 2200 urodzeń.

redaktor wlkp24.info
hanna.olejnik@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

 1. 20
  1

  Na wsi są niższe podatki i mają utwardzone ulice. Miszkam ponad 20 lat przy dziurawej drodze w Ostrowie Wiejskim. Płacę wysokie podatki, za co?

 2. 24
  1

  Opowiadanie o tym że Ostrów się wyludnia,bo mieszkańcy wyprowadzają się na wieś,to bzdura.Bardzo wielu młodych ludzi nie wraca po studiach,bo nie ma po co.Praca za ladą w galerii Ostrovia,czy jakimkolwiek innym sklepie,jest mało atrakcyjna.Na inną pracę po prostu nie ma szans,większość jednak nie ma znajomości w instytucjach państwowych lub samorządowych,a i tak oferty zaczynają się od minimalnej.Wolą zaczynać drogę zawodową w miastach w których kończyli studia.

 3. 18
  1

  Tyle dzieci urodziło się w szpitalu w Ostrowie. Ile spośród nich to dzieci, które będą zameldowane w Ostrowie. Pewnie około 800. Powiat jest duży. A do szpitala przyjeżdżają kobiety spoza Powiatu. I jeszcze rodzice rejestrują dzieci urodzone za granicą. Od dawna wiadomo, że statystyka to pięknie opakowane klamstwo.

 4. 8
  2

  Pani Prezydent po ostatnich wyborach przestała sie przejmować Ostrowem w Ostrowie na ulicach jest taki syf że na wsi jest nie do pomyślenia na wsiach sie sprząta nie tak jak w Ostrowie .przykład ulica w centrum Partyzancka do torów SYF KIŁA I MOGIŁA no ale jak sie nie pobiera opłat parkingowych to po co sprzatać

  • 2
   2

   Jaki związek ma z wyludnianiem się Ostrowa Pani Prezydent? Co do bałaganu na Patyzanckiej ,zgłoś to właściwym służbom.Komentarz zupełnie nie na temat.

  • 3
   1

   Masz rację, pani prezydent w Ostrowie odpowiada wyłącznie za sukcesy. Za resztę odpowiedzialni są nieudolni urzędnicy, mieszkańcy którzy produkują za dużo śmieci (mówiła o tym dzisiaj urzędniczka pani Klimek),zmiany klimatyczne, rządy PiS i ogólnie wszystko dookoła poza nią. Ona jest ideałem.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick