
Po pierwszym kwartale roku zaczyna się czas, gdy do urzędów pracy wpływają oferty tzw. pracy sezonowej. Ma to niemały wpływ na spadek bezrobocia. Podobnie jest w powiecie krotoszyńskim. W tamtejszym „pośredniaku” obecnie zarejestrowanych jest nico ponad 1300 osób bezrobotnych. Jest to o kilku poszukujących pracy mniej niż w kwietniu, ale o ponad 180 więcej niż miało to miejsce w ubiegłym roku o tym samym czasie.
Na ten moment w bazie Powiatowego Urzędu Pracy w Krotoszynie jest ponad 100 ofert pracy zawierających kilkaset wolnych miejsc zatrudnienia. Są to oferty z różnych branż.
Rejestrując się do urzędu pracy dana osoba oświadcza, że jest zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia. Odmowa przyjęcia oferty z „pośredniaka” możliwa jest tylko w przypadku, gdy jest ona uzasadniona. A wśród najczęstszych powodów odmowy znajdują się: stan zdrowia oraz brak możliwości dojazdu do miejsca pracy.
A gdzie łatwiej znaleźć prace? W dużym czy małym mieście? O to pytaliśmy mieszkańców Krotoszyna. Ich wypowiedzi można obejrzeć poniżej, w materiale wideo.
Poprzednie lata obfitowały w projekty realizowane przez urzędy pracy, których nadrzędnym celem była aktywizacja zawodowa. Działania te finasowane były z Europejskiego Funduszy Społecznego i z Funduszu Pracy. Jak jest w 2026? – Ten rok, jak wszystkim wiadomo, jest dramatyczny i tragiczny. Nie boję się tych słów użyć, dlatego że nasz urząd, jak wszystkie urzędy w Polsce, otrzymał o 70, 80% nawet środków finansowych mniej na aktywizację osób bezrobotnych poszukujących pracy niż miało to miejsce rok wcześniej. Już nie licząc lat poprzednich. Na ten moment, kiedy jest już początek maja my mamy środki finansowe jedynie na szkolenia i nie jest to jakiś nadmiar tych pieniędzy – alarmuje Małgorzata Grzempowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Krotoszynie.
Jak tłumaczy dyrektor krotoszyńskiego urzędu, Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że bezrobocie w Polsce, a szczególnie w Wielkopolsce jest niskie i formy wsparcia typu staże nie są na ten moment potrzebne.
SYTUACJA W OSTRZESZOWSKIM I OSTROWSKIM URZĘDZIE PRACY: Ponad 1,5 mld złotych mniej dla Urzędów Pracy. Apelują do Ministerstwa Finansów
Warto wiedzieć, że po zmianie przepisów oferty zgłaszane do urzędów pracy są umieszczane w ogólnopolskiej bazie „E-praca”. Jest ona darmowa zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób poszukujących pracy.
Baza e-praca dostępna jest też w formie aplikacji mobilnej na telefon.
Trafiłeś na ten artykuł w mediach społecznościowych? To jeden z wielu materiałów, jakie każdego dnia publikujemy na wlkp24.info. Aby nie przegapić żadnego, zaglądaj bezpośrednio na wlkp24.info. </stro
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz