DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Kiedyś stał na każdym osiedlu. Teraz trafił do muzeum. Co trzepak robi w Galerii Refektarz?

Rzeźba, ceramika i obiekt. Tego typu dzieła można oglądać na wystawie w Galerii Refektarz Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury. Na ekspozycję składają się prace pięciu artystów. Każdy z nich związany jest w jakiś sposób z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Pomysłodawczynią stworzenia wystawy, była jedna z autorek – prof. Ewa Twarowska-Sioda.

Pokazywane w Krotoszynie dzieła wykonane są z równych materiałów. – Od ceramiki ujętej w bardzo różny sposób np. oprawionej w ramy, poprzez materiały łączone oraz klasyczne rzeźby wykonane z brązu. Wystawa pokazuje różne kierunki i style w rzeźbie. Są prace zarówno abstrakcyjne, jak i te bardziej realistyczne – mówi Beata Ulbrych, organizatorka wystawy, pracownik Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury.

Prace Norberta Sarneckiego to rzeźby wykonane z brązu, przedstawiające różnego rodzaju postaci. Jedną z prac artysta zatytułował „Trzepak”. – Pomysł do stworzenia tego projektu podsunął mi trzepak w moim rodzinnym mieście, w Kielcach. Pamiętam, ile czasu spędziłem na nim w dzieciństwie. Kiedyś to było miejsce spotkań wszystkich pokoleń, które tętniło życiem – mówi autor rzeźb.

rzeźba pt. „Trzepak” autorstwa Norberta Sarneckiego

Kolejna rzeźba – „Lustro” ma być komentarzem dotyczącym traktowania kultury i jej dziedzictwa przez niektórych odbiorców. Artyście chodzi m.in. o sytuację, w której ludzie wchodzą do muzeum i nie wiedzą w ogóle, jakie dzieła oglądają.

rzeźba pt. „Lustro” autorstwa Norberta Sarneckiego

Z koeli dzieła Piotra Mastalerza to już ceramika w naturalnych kolorach gliny, oprawiona w drewniane, pomalowane na ciemny kolor ramy. – Ciemna barwa tych ram podkreśla kolor materii czy gliny. Ja nie używam szkliw i jakichś farb. Nie barwię tych prac tylko są to naturalne kolory glin. Przy takim ciemnym tle one jeszcze bardziej odbijają – tłumaczy Piotr Mastalerz.

Ceramika autorstwa Piotra Mastalerza

„Różnice nas łączą – podobieństwa dzielą” – te słowa Magdaleny Abakanowicz są mottem wystawy. Nawiązują też do jej tytułu, który brzmi „Punkt widzenia”. Ekspozycję można oglądać w godzinach otwarcia Galerii Refektarz do 17 czerwca. Natomiast w lipcu kolejna wystawa, której autor i tematyka na razie pozostają niespodzianką.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • G
    GH

    poniedziałek, 6 czerwca, 2022

    Wystawa świetna. Ale tytuł artykułu bezsensowny niestety.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz