Kiedy przedterminowe wybory wójta Żelazkowa? Jest projekt rozporządzenia

0
Budynek Urzędu Gminy Żelazków / fot. BIP Żelazków
Z projektu rozporządzenia opublikowanego w Rządowym Centrum Legislacji wynika, że przedterminowe wyboru wójta gminy Żelazków mają się odbyć 10 lipca. Jeśli dokument nie zostanie zmieniony, właśnie tej niedzieli mieszkańcy podkaliskiej gminy będą mogli głosować na kandydata bądź kandydatkę, która przejmie stery tego samorządu.

Jak wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego w Rządowym Centrum Legislacji, przedterminowe wybory wójta Żelazkowa mają się odbyć w niedzielę, 10 lipca. Odbędą się one w konsekwencji wygaśnięcia mandatu dotychczasowego włodarza, który stracił możliwość kontynuowania pracy na tym stanowisku po tym, jak uprawomocnił się wyrok w sprawie naruszenia nietykalności cielesnej policjanta podczas I Marszu Równości w Kaliszu, który odbył się w 2019 roku.

W grudniu 2020 roku zapadł prawomocny wyrok wydany przez Sąd Rejonowy w Kaliszu, który został przekazany do publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego. Decyzja o wygaśnięciu mandatu została podjęta 12 kwietnia tego roku.

Jak poinformował wówczas Mateusz Daszkiewicz, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego, wygaśnięcie mandatu wójta jest równoznaczne z odwołaniem ze stanowiska jego zastępcy.

Portal wlkp24.info zapytał prezes Sądu Rejonowego w Kaliszu, dlaczego dopiero kilkanaście miesięcy po uprawomocnieniu się wyroku dotychczasowy wójt Żelazkowa stracił możliwość dalszego pełnienia tej funkcji. Nastąpiło to kilkanaście miesięcy po, ponieważ pismo z sądu wpłynęło do komisarz wyborczej w Kaliszu dopiero w kwietniu 2022 roku. Prezes Anna Krysicka, która pełni jednocześnie funkcję komisarz wyborczej, w pisemnej odpowiedzi do naszej redakcji napisała: „Okoliczności odnoszące się do procedury przekazania przez Sąd Rejonowy w Kaliszu informacji o skazaniu wójta gminy Żelazków są obecnie przedmiotem odrębnego sprawdzenia”.

Z informacji, do których dotarła Polska Agencja Prasowa, wynika, że powodem takiej zwłoki było przeoczenie wynikające ze zmian przepisów kodeksu wyborczego w trakcie kadencji samorządu. Jak ustaliła PAP, dotychczasowy wójt gminy Żelazków mógł zostać odwołany już dwukrotnie: 24 grudnia 2020 r. i 9 lipca 2021 r.

Pierwszy termin dotyczył uprawomocnienia się wyroku, więc – jak wynika z informacji PAP-u – już następnego dnia włodarz mógł zostać odwołany. Kolejna data była związana z uprawomocnieniem się wyroku w sprawie znieważenia strażaków. Odnosił się on do zdarzenia, które miało miejsce 14 stycznia 2018 r. i dotyczyło wezwania strażaków na miejsce zdarzenia, którego – jak się okazało – nie było.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick