Kalisz. Innowatorska inwestycja w lodowisko

0
Spółka AQUAPARK KALISZ postawiła na ekonomię i ekologię - obecny system elektrycznego ogrzewania Lodowiska został zastąpiony systemem wykorzystującym odzysk ciepła z agregatów produkujących lód. To pionierski projekt w tego typu obiektach, który podniósł jakość usług a także da realne oszczędności.

Rozpoczęte w ubiegłym roku inwestycje w infrastrukturę nie ominęły także obiektu lodowiska. Powstała kolejna zabudowa ścian obiektu przy ul. Prymasa Wyszyńskiego 22-24. Pozwoli ona dłużej i efektywniej utrzymać odpowiednią temperaturę tafli i w sezonie zimowym dłużej cieszyć się jazdą na łyżwach przy trochę wyższych temperaturach na zewnątrz.

Zdecydowanie największą inwestycją na lodowisku w ostatnich latach jest przebudowa systemu ogrzewania obiektu (pomieszczeń dla Klientów, biur, toalet, zaplecza). Do utrzymania tafli lodowiska w odpowiedniej temperaturze służą dwa duże agregaty chłodnicze. Produktem ubocznym chłodzenia jest ciepło wytwarzane w tym procesie.

– My wykorzystaliśmy to ciepło poprzez system instalacji odzysku w skład którego wchodzą wymienniki płytowe wraz z automatyką oraz zbiorniki buforowe z systemem rozprowadzenia ciepła w budynku. Do celów centralnego ogrzewania zamontowano w pomieszczeniach socjalnych oraz toaletach grzejniki oraz nagrzewnice powietrzne co w znaczący sposób podniosło komfort dla gości korzystających z lodowiska – podkreśla Radosław Janczak, prezes
AQUAPARK KALISZ.

Zastosowany system odzysku ciepła z agregatów rozwiązuje również problem śniegu zbieranego przy codziennej konserwacji lodowiska. Śnieg zbierany z tafli jest zawsze bardzo dużym problemem, w różny sposób rozwiązywanym w innych obiektach.

– Podczas prac modernizacyjnych zamontowaliśmy nagrzewnicę powietrzną oraz wężownicę wodną zasilaną ciepłem z układu odzysku które roztapiają śnieg. Do tej pory śnieg usuwany był przez firmę zewnętrzną co stanowiło dodatkowy
koszt – informuje Jacek Kujawski, kierownik działu technicznego.

Wszystkie prace związane z budową nowego systemu ogrzewania obiektu poszły zgodnie z planem a jego efekty można już poczuć przekraczając próg lodowiska. Dzięki modernizacji obiekt zyskał wiele na jakości świadczonych usług, a spółka dzięki temu zaoszczędzi na rachunkach za energię elektryczną.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick