Kalisz. Dom Seniora otwarty. Zobacz, w jakich warunkach zamieszkają lokatorzy

1
Fot. kalisz.pl
38 mieszkań dla osób, które ukończyły 60 lat powstało w otwartym właśnie Domu Seniora w Kaliszu. Lokatorzy otrzymali klucze. "Ten projekt był priorytetem w tej kadencji" - mówią władze miasta.

O spłacie długu wobec osób starszych mówił prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński, podczas otwarcia Domu Seniora przy ul. Częstochowskiej 140a. Jak zaznaczył, społeczeństwa często zapominają o osobach w podeszłym wieku. – Dzieje się tak, mimo że jest to grupa, która zasłużyła się dla miasta i to my mamy dług do spłacenia u nich. Dlatego program „Kalisz Seniorom” to próba spłaty takiego długu. Kalisz musi być miastem przyjaznym dla wszystkich mieszkańców, tak samo dla młodych, przedsiębiorczych, jak i dla osób starszych, które potrzebują naszego wsparcia – wyjaśnił prezydent Grzegorz Sapiński.

>> Obserwuj nas również na Instagramie! <<

W oddanym właśnie do użytku budynku znalazło się 38 mieszkań dla osób powyżej 60. roku życia. Są one dostosowane do potrzeb osób starszych, które mają problem m.in. z poruszaniem się po schodach i samodzielnym paleniem w piecu.

Inwestycja kosztowała ponad 1,5 mln zł z czego ok. 30 proc. tej kwoty (593.786,58 zł) wyłożył Fundusz Dopłat. W budynku zamontowano windę, wyremontowano wnętrza, elewację zewnętrzną i kominy. Wykonano nowe nasadzenia, zamontowano elementy małej architektury. Mieszkania wyposażono także w meble kuchenne. Powstało 19 mieszkań jednopokojowych i drugie tyle dwupokojowych o powierzchni od 21 do 35 m2. Są one w pełni gotowe do zamieszkania.

„Dom Seniora” jest umowną nazwą otwartego budynku. Docelową nazwę dla swojego domu wybiorą seniorzy. Oprócz kluczy do mieszkań lokatorzy otrzymali dziś również pudełka życia oraz paszport „Senior OK”, wydany przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej. Książeczka zawiera m.in. najważniejsze informacje dot. polskich seniorów, w tym o przysługujących im uprawnieniach.

Fot. kalisz.pl

Podczas uroczystości otwarcia i poświecenia, Dom Seniora otrzymał wyróżnienie znakiem „OK Senior” – Dla osoby starszej to poczucie bezpieczeństwa i podniesienie swojego standardu życia. W imieniu tych, którzy tu zamieszkają, powiem, że jest to dobry kierunek – zaznaczyła Grażyna Mazurek, przewodnicząca Kaliskiej Rady Seniorów.

Zobacz, jak wyglądają mieszkania w Domu Seniora w Kaliszu

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. A w Ostrowie jest otwarty dom poety, gdzie można zobaczyć zbieraninę szmelcu z różnych stron świata. Chyba ze śmietników afrykańskich.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick