Jest zezwolenie! Można budować II odcinek obwodnicy Kępna

1
Na tę wiadomość czekali zarówno mieszkańcy, jak i samorządowcy, którzy walczyli o realizację tej inwestycji. Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hofman wydał właśnie zgodę na rozpoczęcie budowy II odcinka obwodnicy Kępna.

Radość niekoniecznie mogą podzielać właściciele działek, przez które ma przebiegać droga szybkiego ruchu. „Decyzja umożliwia przejęcie przez Skarb Państwa nieruchomości pod budowaną drogę i rozpoczęcie procedury odszkodowawczej wobec ich dotychczasowych właścicieli. Dla wykonawcy zaś oznacza to możliwość rozpoczęcia prac w terenie” – czytamy w komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jest to jednak standardowa procedura uruchamiana przy tego typu inwestycjach.

II etap obwodnicy Kępna ma mieć długość 6,8 km. Ma go wybudować firma Intercor za 122,6 mln zł. Inwestycja jest na etapie projektowania. Jak informuje poznański oddział GDDKiA, planowany termin oddania tego odcinka drogi S11 to pierwsza połowa 2021 roku. „Początkowo będzie to droga dwujezdniowa z dwoma przeciwległymi pasami ruchu (do węzła Kępno Wschód), a następnie droga jednojezdniowa (do węzła Baranów) o nośności 11,5 t/oś włączająca się do istniejącego przebiegu DK11” – wyjaśniają przedstawiciele generalnej dyrekcji.

Inwestycja ma być zakrojona na szerszą skalę niż tylko stworzenie koryta obwodnicy i wylanie asfaltu. Na odcinku o długości 6,8 km powstanie dziewięć mostów oraz dwa węzły. Kępno Wschód zostanie połączone z drogą wojewódzką nr 482, a Baranów z DK11. „Powstaną także urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przebudowana zostanie infrastruktura techniczna (sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne)” – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Kiedy drugi etap obwodnicy zostanie ukończony, ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z miasta na odcinku północ-południe. Łatwiejszy będzie także dojazd do miasta od strony S8 oraz połączenie Kępna z DK39 w kierunku Namysłowa.

Pierwszy etap bajpasu liczy 3,6 km. Firma Budimex, która realizowała jeden z etapów obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego oraz całą obwodnicę Jarocina, wykonała go za 73 mln zł. W ciągu tej inwestycji wybudowano trzy obiekty inżynieryjne: przejście dla zwierząt średnich, wiadukt nad S11 w ciągu drogi powiatowej oraz wiadukt nad linią kolejową. Pierwszy odcinek obwodnicy został oddany do użytku w maju 2018 roku – dwa miesiące przed terminem.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick