Jazz dla Komedy [ZDJĘCIA]

0
Tuzy polskiego jazzu – saksofoniści Wojciech Staroniewicz i Przemek Dyakowski z zespołem oraz trio Marcina Wasilewskiego, dwa oblicza utworów Krzysztofa Komedy. Tak wyglądał niedzielny wieczór w kinie Komeda, gdzie odbyła się 125. edycja „Jazzu w Muzeum”.

Obydwie formacje nie po raz pierwszy gościły w Ostrowie na cyklu koncertowym „Jazz w Muzeum”. Jako pierwszy zagrał Wojciech Staroniewicz ze swoim jazzowo-etnicznym projektem „A’FreAk – KomEdA Project”. Zawiera on, oprócz kompozycji saksofonisty, utwory Krzysztofa Komedy, takie jak: „Kattorna”, czy te z filmów „Do widzenia do jutra” i „Nóż w wodzie”. W skład ośmioosobowej formacji Wojciecha Staroniewicza wchodził Przemek Dyakowski. Ten saksofonista jest już legendą polskiego jazzu. Osobiście znał Komedę, o czym nie omieszkał wspomnieć na scenie. – Komeda mieszkał jakiś czas w Krakowie. Tam często się spotykaliśmy – między innymi w Piwnicy pod Baranami czy w jego mieszkaniu – mówił.
Druga część wieczoru należała do tria Marcina Wasilewskiego. Muzycy zagrali zarówno własne kompozycje, jak i utwory Krzysztofa Komedy. Trio Marcina Wasilewskiego to obecnie jeden z najważniejszych europejskich zespołów jazzu akustycznego. Formacja, która nie po raz pierwszy gościła w Ostrowie, w tym roku obchodzi 25 lat istnienia.
Na wczorajsze koncerty zapraszało stowarzyszenie „Jazz w Muzeum”. Kompozycje Krzysztofa Komedy rozbrzmiały nieprzypadkowo – rok 2019 to rok Komedy. Jak mówił organizator koncertów spod szyldu „Jazz w Muzeum” Jerzy Wojciechowski, zapraszając takich artystów, a wcześniej – w marcu tego roku – Jana Ptaszyna Wróblewskiego, chciał pokazać między innymi różnorodność interpretacji utworów Krzysztofa Komedy, który w latach swojej młodości był związany z Ostrowem.
Podczas niedzielnego wieczoru bohaterem byli nie tylko jazz i Krzysztof Komeda. Jerzy Wojciechowski wspomniał także o związanym z tym muzycznym cyklem znanym artyście Rosławie Szaybo, który zmarł w tym roku, a który był autorem plakatów do cyklu „Jazz w Muzeum”. Za trwającą natomiast już 25 lat edukację koncertowo-jazzową dziękował Jerzemu Wojciechowskiemu na scenie wiceprezydent Ostrowa Sebastian Górski.
Niedzielne wydarzenie było już 125. edycją „Jazzu w Muzeum”. Obszerna relacja z koncertu już w programie „Atelier”. Premiera w najbliższą środę o godzinie 20.50 w telewizji ProArt.

redaktor wlkp24.info
hanna.olejnik@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick