Jakie są przeciwwskazania do oddania krwi?

0
Co roku przy okazji naszej akcji Oddaj krew z kablówką podajemy dane dotyczące oddanych litrów krwi. Zawsze jest jednak tak, że część krwi nie nadaje się do wykorzystania i musi zostać zutylizowana. Dlaczego tak się dzieje? Jest to spowodowane wynikami badań dawców, które dyskwalifikują ich z pomocy innym poprzez podzielenie się tym bezcennym darem. O tym, jak przebiega proces eliminacji krwi oraz jej badań, opowiedziała nam Małgorzata Tarnawska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.

Wielu oddaje krew, inni by chcieli, ale nie zawsze mogą. Akcja Oddaj krew z kablówką, którą organizujemy po raz 16. to dobry moment, aby zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat tego kto może, a kto – i z jakiego powodu – nie może oddać krwi.

Gościem Komentarzy i Opinii w Telewizji Proart będzie w środę o 18.10 Małgorzata Tarnawska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. Fragment tej rozmowy publikujemy już teraz na wlkp24.info.

CZYTAJ TEŻ: Oddaj krew z kablówką 2021! Śledź relację na żywo! [AKTUALIZACJE] [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Szefowa RCKiK opowiedziała m.in. o tym, jakie są przeciwwskazania do oddania krwi. – Akcja poboru krwi to dopiero półmetek naszej działalności, ponieważ w dalszej kolejności przystępujemy do badań kwalifikujących już nie dawcę do oddania krwi, ale kwalifikujących składnik oddany, czyli krew do użycia – wyjaśnia. – Badania, które wykonujemy, dają nam odpowiedź, czy możemy dany składnik przekazać do użytku klinicznego. I na tym etapie diagnozujemy wiele nieprawidłowości. W takich przypadkach, niestety, taki składnik jest przekazany do utylizacji – podkreśla Małgorzata Tarnawska.

Na tym jednak nie koniec. Dawca jest powiadamiany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa  i lekarz przekazuje mu stosowną informację, ewentualnie kieruje do lekarza rodzinnego. – Wykonywane są badania wirusologiczne, które mają w 99,9 procentach wyeliminować możliwość przeniesienia czynników wirusologicznych przez krew. Dlatego wykonujemy badania w kierunku HCV i HBV. Są to wstępne badania serologiczne – dodaje.

Więcej w materiale wideo.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick