DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Jakich mieszkań szukają poznaniacy?

Najchętniej kupowane mieszkania przez Poznaniaków to te małe i średnie. Mieszkańcy szukają także nieruchomości zawierających balkony, tarasy czy ogródki. Poza tym do poszukiwanych udogodnień należy jeszcze zaliczyć miejsca postojowe dla samochodów, a także tereny zielone na osiedlach. Małe i średnie mieszkania w Poznaniu znajdziesz na stronie: https://investmap.pl/rynek-pierwotny/mieszkania/poznan.

Jakie mamy typy klientów wśród mieszkańców Poznania?

Pierwszą grupą klientów są osoby szukające mieszkań na wynajem. Chcą oni bowiem korzystnie ulokować swoje oszczędności, tak aby nie zjadła ich inflacja i mogli jeszcze na tym zarobić. Ponieważ do Poznania przybyło wielu uchodźców z Ukrainy, którzy szukają lokali na wynajem, to rynek inwestycji w mieszkania stał się ponownie bardzo atrakcyjny.

Druga grupa klientów to osoby, które chcą zmienić małe kilkuletnie mieszkania, na większe lokale dla swojej rodziny. Okres pandemii Covid 19, spowodował, że wiele rodzin zamieszkujących małe lokale zaczęło się zastanawiać nad zmianą swoich mieszkań na większe. Długotrwałe przebywanie w małych pomieszczeniach uwypukla ich wady, przez co ludzie zamieszkujący te nieruchomości często decydują się na zmiany. Chyba każdy chce żyć w komfortowych warunkach. Oczywiście nie każdego stać na zakup domu, ale wielu może sobie pozwolić na zamianę małego mieszkania na większe.

Można zauważyć tendencję, że nowe małe mieszkania znajdujące się w centrum chętnie kupowane są w formie inwestycji na wynajem. Natomiast te większe znajdujące się dalej od centrum wybierane są dla rodzin, na własne potrzeby.

W jakich przedziałach cenowych poznaniacy szukają mieszkań?

Zdecydowanie największa grupa badanych osób szuka mieszkań w przedziale 7-8 tys. zł/mkw. Aż 34% respondentów należy do tej grupy. Nieco mniej, bo 29% poszukuje mieszkań w przedziale cenowym pomiędzy 8 a 9 tys. zł/mkw. Tych, którzy chcieliby kupić mieszkanie za kwotę wyższą niż 9 tys. zł/mkw. jest niecałe 15%. Ok. 4% respondentów szuka lokali mieszkalnych za kwotę nieprzekraczającą 6 tys. zł/mkw. Na drugim biegunie znajdują się natomiast te osoby, które chcą kupić nieruchomość powyżej 11 tys. zł/mkw. Ta grupa składa się z 1% respondentów. (A Ty za ile chcesz kupić nowe mieszkanie?

Jaki jest najchętniej wybierany metraż lokali przez mieszkańców Poznania?

To, na jaki metraż mieszkania możemy sobie pozwolić zależy przede wszystkim od zasobności naszych portfeli, bądź zdolności kredytowych. Pomimo tego, że zarobki Poznaniaków ciągle rosną to jednak największa grupa mieszkańców szuka małych mieszkań od 35 do 50mkw. Tą grupę stanowi aż 36% kupujących. Na większe mieszkania w przedziale od 50 do 65mkw. pozwoliło sobie 26% kupujących. Natomiast 20% respondentów zakupiło lokale o powierzchni powyżej 65mkw.

Jak wskazują statystyki wysoki popyt utrzymuje się przy zakupie mieszkań małych i średnich. 42% badanych zainteresowana jest zakupem mieszkań dwupokojowych. Natomiast na lokale trzypokojowe zainteresowanie wyraża 26% badanych.

Na jakich piętrach chcą mieszkać poznaniacy?

Najwięcej badanych, bo aż 45% szuka lokum na 1 piętrze. Popyt na mieszkania na 2 piętrze jest już znacznie mniejszy, gdyż tylko 15% respondentów wskazało na takie rozwiązanie. Po 12% badanych jest zainteresowanych mieszkaniem na 3 i 4 piętrze.

Na jakim etapie budowy poznaniacy kupują mieszkania?

Najmniejszy popyt, bo stanowiący tylko 9% kupujących, dotyczy mieszkań, które zostaną ukończone w terminie od 3 miesięcy do roku. Niewiele więcej, bo 13% badanych chce kupić mieszkanie, które zostanie ukończone w terminie do 3 miesięcy. Zdecydowana większość kupujących, bo aż 78% chce nabyć nieruchomość, która jest już ukończona.

Jakich udogodnień szukają mieszkańcy Poznania?

To czym może przyciągnąć deweloper klientów zainteresowanych zakupem mieszkania to tereny zielone. Dużym zainteresowaniem cieszą się lokale znajdujące się w pobliżu parków, lasów czy promenad.

Innym czynnikiem, który przyciąga klientów zainteresowanych zakupem mieszkania jest bliski dostęp do sklepów, punktów usługowych, czy komunikacji miejskiej. Z tego względu Śródmieście cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów zarówno tych, którzy chcą kupić nieruchomość na własne potrzeby, jak również pod inwestycje. Jedną z takich dzielnic cieszących się uznaniem klientów jest Wilda. Dostęp w obrębie tej dzielnicy do sklepów, punktów usługowych czy komunikacji miejskiej jest dogodny.

Podsumowując największym zainteresowaniem wśród poznaniaków cieszą się małe mieszkania usytuowane na 1 piętrze. Najlepiej, jeśli będą znajdowały się w pobliżu terenów zielonych bądź w centrum miasta.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz