Jak wyszkolić fachowców online? Ogromne wyzwanie przed szkołami zawodowymi

1
By wyrobić sobie fach w ręku potrzeba setek godzin ćwiczeń – w myśl zasady trening czyni mistrza. Ostatnio lekcje praktyki były niemożliwe. Wszystko przeniosło się do sieci – a do lekcji online potrzebny jest laptop, mikrofon i sprawna kamerka. Z kolei do przedmiotów zawodowych – często także specjalistyczne oprogramowanie, które kosztuje majątek.

Dzięki Funduszom Europejskim szkoły zawodowe w Wielkopolsce mogły wziąć udział w nadzwyczajnym konkursie. Ten zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Aby zakupić potrzebny sprzętu do nauczania online wystarczył prosty wniosek na kwotę od 50 do nawet 450 tysięcy złotych. Ostatecznie z pieniędzy skorzystały 222 szkoły w regionie w ramach 87 różnych projektów. Łącze wsparcie z UE wyniosło ponad 25 mln zł.

Najnowsze technologie by wyszkolić najlepszych fachowców

W ten sposób do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie trafią 64 nowoczesne laptopy wraz z profesjonalnym oprogramowaniem. Ze sprzętu będą korzystać przede wszystkim uczniowie. Dzięki programom komputerowym nauczyciele mogą zadawać coraz trudniejsze zadania, co pozwoli przygotować uczniów do wymagających egzaminów zawodowych. A szkoli się tu przyszłych elektryków, techników reklamy, cukierników czy fryzjerów.

17 laptopów trafiło także do kadry pedagogicznej Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego. Wcześniej placówka organizowała telekonferencje lub szkoliła przez pocztę elektroniczną. Wielkopolskie Centrum Samorządowe szkoli specjalistów w dziedzinach medycznych – techników dentystyki czy opiekunów medycznych.

Nowy sprzęt odmienia placówki

Bez możliwości pokazania zawodu w praktyce podopieczni niewiele z nich wynosili. Teraz to się zmieniło dzięki nowoczesnym laptopom. Rozwinęła się także sama placówka – sprzęt pozwolił na wdrożenie systemu dziennika elektronicznego. Uczniowie w każdej chwili mają podgląd swoich ocen i zadań do wykonania w domu. Dyrekcja placówki zastanawia się czy część zajęć już na stałe powinna odbywać się online.

Więcej na temat zmiany w nauczaniu zdalnym szkół zawodowych i wsparciu unijnym na ten cel z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu „Zmieniamy Wielkopolskę”.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Ten kto wymyślił naukę praktyczną zawodu online chyba nigdy młotka ani szpachelki w rękach nie trzymał. W myśl zasady “trening czyni mistrza” można tylko wykonywać pracę fizycznie, bez tego opanuje się tylko niepraktyczna teorię. Znajoma ma zakład fryzjerski, uczennice chodzą na praktyki bo inaczej się nie nauczą a fryzjer straci dodatek z cechu za przyuczenie do zawodu. Ta pandemia to już ludziom odebrała zdolność logicznego myślenia. Tylko ktoś inny chce na tym robić kasę.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick