DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Jak wyszkolić fachowców online? Ogromne wyzwanie przed szkołami zawodowymi

Dzięki Funduszom Europejskim szkoły zawodowe w Wielkopolsce mogły wziąć udział w nadzwyczajnym konkursie. Ten zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Aby zakupić potrzebny sprzętu do nauczania online wystarczył prosty wniosek na kwotę od 50 do nawet 450 tysięcy złotych. Ostatecznie z pieniędzy skorzystały 222 szkoły w regionie w ramach 87 różnych projektów. Łącze wsparcie z UE wyniosło ponad 25 mln zł.

Najnowsze technologie by wyszkolić najlepszych fachowców

W ten sposób do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie trafią 64 nowoczesne laptopy wraz z profesjonalnym oprogramowaniem. Ze sprzętu będą korzystać przede wszystkim uczniowie. Dzięki programom komputerowym nauczyciele mogą zadawać coraz trudniejsze zadania, co pozwoli przygotować uczniów do wymagających egzaminów zawodowych. A szkoli się tu przyszłych elektryków, techników reklamy, cukierników czy fryzjerów.

17 laptopów trafiło także do kadry pedagogicznej Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego. Wcześniej placówka organizowała telekonferencje lub szkoliła przez pocztę elektroniczną. Wielkopolskie Centrum Samorządowe szkoli specjalistów w dziedzinach medycznych – techników dentystyki czy opiekunów medycznych.

Nowy sprzęt odmienia placówki

Bez możliwości pokazania zawodu w praktyce podopieczni niewiele z nich wynosili. Teraz to się zmieniło dzięki nowoczesnym laptopom. Rozwinęła się także sama placówka – sprzęt pozwolił na wdrożenie systemu dziennika elektronicznego. Uczniowie w każdej chwili mają podgląd swoich ocen i zadań do wykonania w domu. Dyrekcja placówki zastanawia się czy część zajęć już na stałe powinna odbywać się online.

Więcej na temat zmiany w nauczaniu zdalnym szkół zawodowych i wsparciu unijnym na ten cel z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu „Zmieniamy Wielkopolskę”.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • M
    M.

    środa, 17 lutego, 2021

    Ten kto wymyślił naukę praktyczną zawodu online chyba nigdy młotka ani szpachelki w rękach nie trzymał. W myśl zasady „trening czyni mistrza” można tylko wykonywać pracę fizycznie, bez tego opanuje się tylko niepraktyczna teorię. Znajoma ma zakład fryzjerski, uczennice chodzą na praktyki bo inaczej się nie nauczą a fryzjer straci dodatek z cechu za przyuczenie do zawodu. Ta pandemia to już ludziom odebrała zdolność logicznego myślenia. Tylko ktoś inny chce na tym robić kasę.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz