Jak walczyć z fake newsami na temat koronawirusa? Wielkopolska ma specjalną platformę internetową

2
Od początku pandemii koronawirusa w internecie aż roi się od informacji na temat nowej choroby. Niestety część z nich do tzw. fake newsy czyli fałszywe informacje. Powodują one, że jest liczne grono koronasceptyków i przeciwników szczepień.

Zdaniem ekspertów najczęstszą przyczyną powielania tego typu informacji jest elementarny brak wiedzy. Koronawirus i pandemia to zjawisko zupełnie nowe, z którym ludzkość współcześnie nie miała do czynienia. Dlatego łatwo szerzyć informacje, które są tylko częściowo prawdziwe. Działa to dokładnie na tej samej zasadzie co zabawa w głuchy telefon. Dodatkowo w erze internetu i mediów społecznościowych fake newsy łatwo się powiela i zyskują duży zasięg.

Co najczęściej się powtarza?

Najczęściej fałszywe informacje dotyczą braku szkodliwości koronawirusa. Niektórzy w ogóle negują istnienie choroby a szczepionki uważają za szkodliwe. To oczywiście kłamstwa, które łatwo zweryfikować poprzez naukowe dane. Te dostarcza platforma wlkp.covidhub.pl – encyklopedia na bieżąco uzupełniana przez ekspertów na temat szczepień i pandemii. Inicjatywa poznańskich naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN otrzymała wsparcie unijne w wysokości 2,4 mln zł.

Klik, klik i po fake newsie

W jednym miejscu i za pomocą kilku kliknięć można sprawdzić dane dotyczące rozwoju choroby w naszym najbliższym sąsiedztwie. I może to zrobić każdy bo platforma jest całkowicie bezpłatna. Strona stawia na interaktywność – znajdziemy tu wiele wykresów, map, danych ale również listę najczęściej powtarzających się pytań – a co najważniejsze są tam potrzebne odpowiedzi. Dodatkowo twórcy przygotowali scenariusze lekcji dla uczniów i nauczycieli.

Liczy się przyszłość

Ceny paliw ostatnio wręcz szaleją, a to wpływa na transport czy energetykę. Ale Wielkopolska ma już alternatywę – to wodór. Nasz region jest pionierem jeśli chodzi o tego typu technologię, która już jest dobrze rozwinięta w krajach Europy Zachodniej. W przyszłości w naszym województwie pojazdy zasilane wodorem mają mieć spory udział w transporcie zbiorowym. To nie tylko autobusy, ale również pociągi, które nie będą emitować spalin i zanieczyszczeń. Tego typu rozwiązanie wpisuje się idealnie w strategię Europejskiego Zielonego Ładu. Już za kilka lat być może całkowicie zapomnimy o problemie smogu i zmian klimatycznych.

Więcej na temat walki z fałszywymi informacjami oraz technologii wodorowej – a więc inicjatywach wspieranych z puli unijnej Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 – w najnowszym odcinku magazynu „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 55).

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. szczyt wszystkiego na takie duperele przeznaczać pieniądze. Trzeba była dla chorych na raka dzieci dać , a nie na jakąś encyklopedie ekspertów, którzy tylko szczypawki będą promować!!!

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick