DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ingres biskupa kaliskiego Damiana Bryla. "Chciałbym zaproponować wspólnocie pięć priorytetów"

W sobotę odbył się ingres biskupa kaliskiego Damiana Bryla do katedry św. Mikołaja w Kaliszu. Nowy przewodnik diecezji w drzwiach świątyni otrzymał od arcybiskupa Grzegorza Rysia krzyż do ucałowania. Następnie biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun odczytał i wręczył nowemu biskupowi bullę nominacyjną papieża Franciszka.

Przed rozpoczęciem mszy św. arcybuskup Ryś zabrał głos, wskazując, że – jego zdaniem – data ingresu nie została wybrana przez ordynariusza kaliskiego przypadkowo. – Wszyscy, którzy choć trochę znamy biskupa Damiana, jesteśmy głęboko przekonani, że wybrał tę datę swojego ingresu w pełni świadomie po to, żebyśmy tutaj dzisiaj oczami wiary widzieli wkraczającego Chrystusa i to właśnie takiego, jakim Go pokazuje wydarzenie Niedzieli Palmowej, kiedy wkracza do swojej świątyni – podkreślił.

Arcybiskup Grzegorz Ryś jako dotychczasowy administrator diecezji kaliskiej, który przejął pieczę nad nią w związku z przejściem na emeryturę biskupa Edwarda Janiaka, przekazał na ręce metropolity poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego pastorał, który ten wręczył ordynariuszowi diecezji kaliskiej jako symbol władzy pasterskiej. Poprosił także biskupa Bryla o zajęcie miejsca na katedrze biskupiej. Na koniec kanonicznego obrzędu biskupowi Damianowi Brylowi przedstawiciele duchowieństwa złożyli znak czci, posłuszeństwa i szacunku.

Nowy ordynariusz diecezji kaliskiej przewodził mszy św. koncelebrowanej m.in. wraz z arcybiskupami Stanisławem Gądeckim, Grzegorzem Rysiem i Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim.

Biskup Damian Bryl wygłosił homilię, podczas której przekonywał, że kościół chce się uczyć dostrzegać drugiego człowieka poprzez pryzmat jego trosk i problemów. Nawiązał także do osób, które – jak to ujął – „mają trudniejsze doświadczenia Kościoła”. – Chcemy uczyć się dostrzegać człowieka w jego konkretnej sytuacji, nie w takiej, jak byśmy chcieli by był, ale w jakiej jest rzeczywiście. Chcemy być z człowiekiem w jego troskach i radościach. Trzeba dać ludziom czas, by się otworzyli, zwłaszcza tym, którzy mają trudniejsze doświadczenia Kościoła. Dlatego nieustannie uczymy się postawy wsłuchiwania się i dialogu – powiedział biskup Damian Bryl.

Ordynariusz kaliski zaproponował też wspólnocie Kościoła kaliskiego pięć priorytetów:

  1. Wypłyńmy na głębię.
  2. Wierność Chrystusowi i Jego Ewangelii.
  3. Kultura spotkania.
  4. Bogaci miłosierdziem.
  5. Wspólnota wyruszająca w drogę.

Na koniec uroczystości podziękował za uczestnictwo w nim przedstawicieli poszczególnych środowisk. Wśród tych, których wymienił, był m.in. pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała. – Chciałbym szczególnie podziękować za obecność naszego biskupa seniora Stanisława, który u początku naszej diecezji tak mocno i pięknie zaangażował się w jej tworzenie – powiedział. – Chciałbym, dziękując za obecność, zaprosić do wspólnej modlitwy. Wszyscy kochamy kościół kaliski, wszystkim nam na nim zależy. Chciałbym, abyśmy tę miłość wobec tego kościoła przekładali na język modlitwy, ale też dobrego i roztropnego zaangażowania. I chciałbym, abyśmy to razem podejmowali. Chciałbym z wami być, w tym wspólnym dziele przewodzić, wspierać, umacniać, towarzyszyć. Niech dobry Bóg błogosławi nam – dodał.

Ordynariusz kaliski udzielił uroczystego błogosławieństwa wszystkim zgromadzonym w Katedrze w Kaliszu oraz wiernym uczestniczącym duchowo w uroczystości.

Biskup Damian Bryl urodził się 10 lutego 1969 roku w Jarocinie. Pochodzi z Goli w powiecie jarocińskim (gmina Jaraczewo). Przyjął święcenia kapłańskie 26 maja 1994 roku. W 1999 roku ukończył studia doktoranckie na Universidad de Navarra w Pampelunie. Był związany z Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu, a także z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w tym mieście, gdzie pracował na stanowisku adiunkta.

13 lipca 2013 roku papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Święcenia biskupie otrzymał 8 września 2013 w bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. Jego zawołaniem biskupim są słowa: „Caritas Christi urget nos” (Miłość Chrystusa przynagla nas).

Papież Franciszek mianował go biskupem diecezji kaliskiej 25 stycznia 2021 roku. Kanonicznie objął przewodnictwo w diecezji 11 lutego 2021 roku.

Napisz do autora

Komentarze (9)
  • J
    jarock

    sobota, 27 marca, 2021

    Szczęść Boże ! Księże Biskupie Damianie ! Wybór Papieża jest trafny.

    Odpowiedz
  • JW
    JAŚ WĘDROWNICZEK

    sobota, 27 marca, 2021

    JAK WSPÓLNOTA WYRUSZY W DROGĘ DOJDZIE DO WODY I WYPŁYNIE NA GŁĘBIĘ TO SIĘ UTOPI.

    Odpowiedz
  • D
    Darek

    niedziela, 28 marca, 2021

    Ingres, Ordynariusz, Arcybiskup, Diecezja… Same górnolotne słowa w tej instytucji… Szkoda tylko że Prezes z Watykanu udaje że nie widzi jak mu się kadra menadżerska średniego i niższego szczebla po oddziałach zachowuje.

    Odpowiedz
  • ,.,.,

    niedziela, 28 marca, 2021

    ciemnogrod śtredniowiecze i ciemnota ,wszyscy w domu zdrowi,chyba nie

    Odpowiedz
  • WC
    Wolny Człowiek

    poniedziałek, 29 marca, 2021

    Głucho wszędzie ciemno wszędzie co to będzie co to będzie?

    Odpowiedz
  • C
    cvcvcvcv

    poniedziałek, 29 marca, 2021

    Ciekawe czy ktoś zamieści zdjęcia wnętrza kościoła żeby zobaczyć ilu ludzi jest czy żadne media tego nie zrobią bo wyszłoby, że złamane są obostrzenia.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz