Diecezja Kaliska ma nowego biskupa!

7
Biskup Damian Bryl został nominowany na nowego Biskupa Diecezji Kaliskiej. Dotychczas piastował on stanowisko biskupa pomocniczego Archidiecezji Poznańskiej. Zastępuje on bp Edwarda Janiaka, który w połowie października złożył rezygnację z pełnienia tej funkcji. Od tego czasu rolę administratora pełnił abp Grzegorz Ryś.

Oficjalną informację podała Diecezja Kaliska powołując się na decyzję Papieża Franciszka. Biskup Bryl pochodzi z Goli w gminie Jaraczewo, w powiecie jarocińskim.

KOMUNIKAT

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem kaliskim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Damiana BRYLA.

+ Salvatore Pennachio
Nuncjusz Apostolski w Polsce

Warszawa, 25 stycznia 2021 roku

bp Damian Bryl urodził się 10 lutego 1969 r. w Jarocinie.

W latach 1988-1994 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1994 r. w Poznaniu z rąk abp. Jerzego Stroby. 

W latach 1994-1996 pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej.

W 1996 r. podjął studia specjalistyczne na Universidad de Navarra w hiszpańskiej Pampelunie, ukończone w 1999 r. doktoratem z teologii.

Po powrocie do Polski (1999), został spowiednikiem, a od 2001 r. ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W latach 1999-2001 pomagał w pracy duszpasterskiej w parafii Bożego Ciała w Poznaniu.

Posługę w seminarium duchownym łączył z pracą redakcyjną w miesięczniku „Katecheta” (do 2006).

W latach 2006-2010 pracował jako adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dnia 13 lipca 2013 r. papież Franciszek mianował go biskupem tytularnym Suliana i biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Sakrę biskupią przyjął 8 września 2013 r. Jako swoja dewizę biskupią przyjął słowa z Drugiego Listu do Koryntian: Caritas Christi urget nos („Miłość Chrystusa przynagla nas”).

W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Rodziny.

W sierpniu 2020 r. został wybrany członkiem rady stałej Konferencji Episkopatu Polski.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

 1. 13
  7

  To naprawdę wstyd dla piszącego artykuł o nowo mianowanym biskupie diecezji kaliskiej Damianie Brylu, jak można ściemniać o złożeniu rezygnacji przez biskupa Janiaka jak kaliszanie wiedzą za co go wyrzucono, za krycie pedofili w kościele.

  • 8
   5

   Jak przecież proces się nie skończył. A biskup poproszony ale rezygnację złożyl więc głupot nie pisz.

 2. 10
  6

  Mianowali nowego biskupa – tylko p co? Przecież to całe towarzystwo wzajemnej adoracji chyli się ku upadkowi to i biskup nie będzie potrzebny.

 3. Seba ,biskup jak wyszły jego pedofilskie sprawki zapił pale i jeszcze potoczył się na SOR i chciał wcisnąć medykom że ma wylew a papież najpierw osunoł go wykonywania pracy a potem kazał mu przejść na emeryturę ,emeryturę która już miał a miał nie mieć nic ot taka sprawiedliwość ,dzięki takim dewotkom ktòre ich bronią .😠

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick