Biskup Damian Bryl objął przewodnictwo w diecezji kaliskiej

5
bp Damian Bryl, nowy biskup kaliski / screen wideo na kanale Dom Józefa
Biskup Damian Bryl objął diecezję kaliską 11 lutego 2020 roku w dniu wspomnienia Najświętszej Marii Panny z Lourdes. Jest trzecim w dziejach diecezji biskupem kaliskim.

Zgodnie z wymogami prawa kanonicznego biskup Damian Bryl objął przewodnictwo w diecezji kaliskiej i rozpoczął posługę. Oficjalnie miało to miejsce 11 lutego, a więc w dzień wspomnienia Najświętszej Marii Panny z Lourdes.

Kanoniczne objęcie diecezji odbyło się w kaplicy kurii diecezjalnej w Kaliszu, a uczestniczyło w nim kolegium konsultorów. Jednym z uczestników uroczystości był administrator apostolski diecezji kaliskiej abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki do tej pory miał pieczę nad diecezją po tym, jak biskup Edward Janiak przeszedł na emeryturę. Nastąpiło to po emisji dokumentu braci Sekielskich, w którym zarzucono mu tuszowanie przypadków pedofilii w kościele.

Zgodnie z przepisami kościelnymi, od chwili objęcia kanonicznego diecezji, podczas odmawiania Modlitwy Eucharystycznej w trakcie każdej mszy św. odprawianej na terenie diecezji kaliskiej będzie wymieniane imię nowego biskupa Damiana Bryla.

Podczas przemówienia nowy przewodnik diecezji mówił o podjęciu próby przebaczenia, pojednania i odnawiania wzajemnego zaufania. – Chciałbym zaprosić, abyśmy szli dalej. Abyśmy razem rozeznawali czas, który jest nam dzisiaj dany. Czas bardzo skomplikowany, czas naznaczony wieloma różnymi dramatycznymi doświadczeniami także wokół nas. Chociażby ta cała pandemia, która tak bardzo nas dzisiaj dotyka. Chciałbym, abyśmy w centrum wszystkiego postawili Pana naszego Jezusa Chrystusa – podkreślił biskup Bryl.

Odniósł się także do słów św. Jana Pawła II, który zachęcał do tego, by czynić kościół domem i szkołą komunii św. – Chciałbym, abyśmy żyli kulturą spotkania, jak mówi papież Franciszek, bo to jest ta sama droga. Żeby to był styl życia naszej wspólnoty. Żebyśmy się tego uczyli mocniej, głębiej, dalej, piękniej. I Żebyśmy tym duchem promieniowali wokół. Żebyśmy tego ducha komunii, spotkania, a także solidarności wnosili w społeczność, w której żyjemy – dodał.

Głos zabrał także arcybiskup Grzegorz Ryś, który zaznaczył, że jest to dla niego dzień radości i to nie dlatego, że ubyło mu obowiązków, a dlatego, że Kalisz ma swojego biskupa. – Od początku robiłem wszystko, aby ten moment nastąpił szybko. Nie może być tak, że kościół ma administratora. Każdy kościół zawsze zasługuje na własnego pasterza – przekonywał.

Objęcie kanoniczne diecezji kaliskiej przez biskupa Damiana Bryla

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

 1. 7
  6

  Deo Gratias !

  Wielka radość że mamy nowego Biskupa. Równocześnie wielkie nadzieje i oczekiwania w odzyskiwaniu wiarygodności i wierności Chrystusowi.

  Szczęść Boże Biskupie Damianie Brylu !

 2. 2
  1

  Dużo zdrowia i błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej i św. Józefa w posłudze kościoła kaliskiego. Szęść Boże Księże Biskupie.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick