Ile dziś jest warte 500+? „Mamy coś takiego, jak inflację”

11
Fot. Pixabay
Program "Rodzina 500+" traci na wartości? Tak mówi radna Joanna Lisiak, która przedstawiła dane liczbowe podczas XIX sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Czy zauważyliście, by wartość świadczenia była niższa od tej z lipca 2016 roku, kiedy wprowadzono program w życie? Zapraszamy do dyskusji na wlkp24.info.

– Fajnie, że mamy programy społeczne. Powinno nas to cieszyć, ale obok tego mamy też coś takiego jak inflację – zaczęła radna miejska Joanna Lisiak z ugrupowania „Przyjazne Miasto i Powiat”, podając poziom wzrostu cen rok do roku sprzed ostatnich kilku lat, porównując siłę nabywczą pieniądza od momentu, gdy wszedł w życie program „Rodzina 500+”. – Realna wartość świadczenia 500+, która w lipcu 2016 wynosiła 500 zł, na koniec 2019 roku wynosiła 460 zł, a pod koniec 2020 roku będzie wynosić 450 zł – przytoczyła dane radna.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus – czym jest, jakie daje objawy i jak się przed nim uchronić?

W 2017 roku wydatki na realizację Programu 500+ wyniosły ponad 3% PKB. A w lipcu 2019 roku zniesiono kryterium dochodowe przy wniosku o uzyskanie 500 zł wsparcia na każde dziecko.

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podaje, że z Programu „Rodzina 500+” korzysta 2,3 mln polskich rodzin. To ponad 3,5 mln dzieci. Co roku z budżetu państwa do portfeli Polaków trafia ponad 20 mld zł w formie Programu „Rodzina 500+”.

ZOBACZ TEŻ: „Rada apeluje do premiera Morawieckiego” – Koalicja Obywatelska chce przystąpienia Polski do Zielonego Ładu

A jak Wy sądzicie, czy 500 zł sprzed 3,5 roku ma dziś faktycznie mniejszą siłę nabywczą o kilkadziesiąt złotych? A może ta różnica jest według Was wyższa niż zauważyła radna Joanna Lisiak? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Zobacz XIX sesję Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

11 KOMENTARZE

 1. Oczywiście że tak. Prosty przykład chleb kilka lat temu kosztował niecałe 3 zł a teraz między 4.20 a 5 zł za zwykły bochenek 0,5 kg!!

  • Bzdury piszesz nie masz pojęcia skąd się biorą droższe ceny chleba głównym czynnikiem wzrostu cen chleba jest od 3 lat susza

 2. Bzdury piszesz nie masz pojęcia skąd się biorą droższe ceny chleba głównym czynnikiem wzrostu cen chleba jest od 3 lat susza

 3. Praca do miasta a nie politykowanie to Wasze zadanie ,zadłużacie miasto i to Was nie boli,Pani Lisiak żenująca powiela totalsów, a inflacja obecnie 3%

 4. Pani Lisiak to przykład typowej hipokrytki. Sama jest beneficjentem 500+ x3, więc co miesiąc pobiera 1500zł.
  Znana jest z krytykowania polityki parti rządzącej. Jestem za zniesieniem 500+. Zaoszczędziło, by to pani wyliczeń
  a zajęciem się merytorycznymi sprawami w Radzie Miejskiej.

 5. oczywista że traci wartośc – tak jak i emerytury renty – jedynie nie tracą wartości wypłaty magistrackich – premie milin rocznie zabezpieczaja utrate inflacyjną z nawiązką

 6. Bez przesady z tą utratą wartości „500+”. Lepsze to nawet z inflacją niż wcześniejsze nic, chociaż generalnie jestem na „nie” z tymi świadczeniami z „+”.

 7. Do Carek.Ja pamiętam ustami Balcerowicza Rzońcy i innych wróżyliście taki rozpad pięć lat do tyłu.A Rostowski bajał-na to co robi PIS piniędzy nie ma i nie będzie.Carek do wróżbity dałeko ,oj daleko.Pozdrawiam- więcej optymizmu.

  • Nie chodzi o 500+ … Bo na to jeszcze pieniążki znajdą. Chodzi o to że ten historyk a nie ekonomista z WBKu szasta kasa na prawo i lewo … Emerytura+, Mieszkanie+, LOT kupuje nic nie warte linie lotnicze za więcej niż wynosi kapitał zakładowy grupy tylko po to żeby historyk z WBKu (.a nie ekonomista) mógł w trakcie kampanii szczycić się że polska firma kupiła niemiecka. A Niemcy z radości ze sprzedali upadającą linie zrywają boki. Bo nasze państewko oprócz ceny rynkowej za Concorda spłaciło też kredyt jaki niemiecki rząd udzielił liniom na przetrwanie… bagatela 2.6 mld zł. O tym już się nie mówi … Ale co tam. Glupi naród łyknie wszystko … w końcu płacą 500+ 😂

 8. Jeśli te pieniądze faktycznie są inwestowane w dzieci to 500 plus to fajna sprawa już pomijając tą inflację bo kiedyś tego nie bylo i ludzie też musieli sobie jakoś radzić.Jedyny błąd rządu że powinny być ograniczenia zarobkowe rodziców.Bo skoro małżonkowie razem mają 20 000 miesięcznie dochodu to raczej w tej rodzinie pieniędzy nie brakuje i tutaj właśnie te pieniądze są marnowane bo w takiej rodzinie nie zna się wartości pieniądza.A to że wszystko drożeje to nie tylko przez 500 plus tylko każdy chce mieć coraz więcej i dlatego jeden czy drugi ceny podnosi.Jezeli będę właścicielem firmy to nie pozwolę sobie na to by moje zarobki rok w rok stały w miejscu.Mimo że stać mnie na wszystko.Tak ten świat jest urządzony.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick