DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Koronawirus - czym jest, jakie daje objawy i jak się przed nim uchronić?

Koronawirus ma swój początek w Chinach i w szybkim tempie przedostał się już do Europy. Przenoszony drogą kropelkową powoduje gorączkę (powyżej 38 stopni Celsjusza) oraz problemy w układzie oddechowym (kaszel, duszności lub poważne problemy z oddychaniem). Ważne jest też to, czy osoba w ciągu ostatnich dwóch tygodni podróżowała w rejony objęte wirusem lub miał kontakt z taką osobą. Zakażenie wirusem najciężej przechodzą osoby starsze, małe dzieci oraz osoby z obciążeniami układu oddechowego.

Wirus z Wuhan rozprzestrzenia się drogą kropelką i nie przenosi się na przedmiotach. Naukowcy zauważyli, że jest on wrażliwy na preparaty dezynfekujące i środki czystości, dlatego ważne jest żeby przestrzegać zasady higieny.

Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza dotarcia wirusa na teren Polski, ale zapewnia, że wszystkie oddziały szpitalne posiadają dokładne wytyczne, jak postępować z pacjentem, u której podejrzewa się zarażenie wirusem z Wuhan. Komunikat Ministerstwa Zdrowia przeczytasz TUTAJ.

Według najnowszych informacji do szpitala w Łodzi oraz Gdańsku trafiły osoby z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia w tej sprawie.

Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa postanowili stworzyć mapę przedstawiającą faktyczne dane w celu wizualizacji codziennie zgłaszanych przypadków zachorowań. Tak wyglądała sytuacja w dniu 29 stycznia o godzinie 13.30. Potwierdzono już ponad 6 tysięcy zachorowań na całym świecie. Zmarły 132 osoby, a 110 udało się wyleczyć.

Żródło: https://gisanddata.maps.arcgis.com/

 

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz