Gmina przekaże powiatowi 1,45 mln zł na budowę ścieżki rowerowej

0
screen z esesja.pl
Radni jednogłośnie opowiedzieli się za przyznaniem 1,45 mln zł dotacji powiatowi jarocińskiemu na budowę ścieżki rowerowej łączącej Jarocin z Żerkowem. Dokończenie inwestycji w pierwotnym kształcie stanęło pod znakiem zapytania, kiedy w powiecie jarocińskim zostali odsunięci od władzy w 2017 roku przedstawiciele ugrupowania Ziemia Jarocińska.

Historia budowy ścieżki rowerowej między gminami Jarocin i Żerków ma swoje początki w poprzedniej kadencji, kiedy stanowisko starosty piastował Bartosz Walczak, obecny wiceburmistrz Jarocina, włodarzem gminy Jarocin był Adam Pawlicki, a gminą Żerków rządził Jacek Jędraszczyk. Kadencja Walczaka zakończyła się przedterminowo po tzw. „przewrocie” w powiecie jarocińskim i przejęciu władzy przez ówczesnych radnych opozycyjnych. Wtedy też nastało zdecydowane ochłodzenie stosunków między powiatem a gminą Jarocin. Pojawiły się też pierwsze problemy związane z dokończeniem i oddaniem do użytku planowanej wcześniej wspólnej inwestycji trzech samorządów.

Kiedy następcą Bartosza Walczaka na stanowisku starosty został Teodor Grobelny (Polskie Stronnictwo Ludowe), którego ugrupowanie weszło w skład koalicji rządzącej razem z radnymi Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, z pomysłu budowy ścieżki rowerowej na zasadzie porozumienia między samorządami, wycofały się władze Jarocina, które ku zaskoczeniu wielu osób, zaproponowały wybudowanie swojego odcinka, kończącego się na granicy gminy.

CZYTAJ: Nowy starosta, nowe plany na przyszłość

Być może początkowy projekt budowy ścieżki rowerowej wróciłby do łask, gdyby jesienne wybory samorządowe w powiecie wygrała Ziemia Jarocińska (do tego ugrupowania należą m.in. Adam Pawlicki i Bartosz Walczak), która miałaby większość (samodzielnie bądź w koalicji) i rządziłaby tym samorządem w obecnej kadencji. Tak się jednak nie stało. Władzę w powiecie objęło PiS ze starostą Lidią Czechak (w przeszłości radną gminy Jarocin) na czele, która uznała, że dokończenie tej inwestycji jest na tyle istotne, iż należy poszukać porozumienia.

Od pewnego czasu trwały rozmowy między przedstawicielami powiatu jarocińskiego i gminy Jarocin. Kilkukrotnie pytaliśmy przedstawicieli obu samorządów, na jakim są one etapie. Władze prosiły o czas, a obie strony zdawały się być pozytywnie nastawione do negocjacji. 31 maja sfinalizowano rozmowy głosowaniem podczas sesji Rady Miejskiej w Jarocinie.

Gmina w ramach dotacji przekazała powiatowi jarocińskiemu 1,45 mln zł „z przeznaczeniem na budowę ścieżki rowerowej od ul. Sportowej w Jarocinie przez Annapol do ostatnich zabudowań w Wilkowyi” – czytamy w treści uchwały. Przekazane pieniądze nie mogą przekroczyć 50 proc. wkładu własnego powiatu jarocińskiego przeznaczonego na realizację inwestycji. Radni przyjęli projekt uchwały jednogłośnie (21 „za”).

Wkrótce więcej informacji na temat przebiegu prac i terminu oddania ścieżki rowerowej do użytku.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick