Gmina Ostrów Wielkopolski z milionową nadwyżką w budżecie

3
Fot. UG Ostrów Wlkp.
Nadwyżką w wysokości 1,2 mln zł ma się zamknąć budżet Gminy Ostrów Wielkopolski na 2020 rok. Taki projekt planu finansowego przyjęli radni zdecydowaną większością głosów. Władze planują zainwestować w kilkunastu miejscowościach m.in. w drogi, świetlice, wóz strażacki, ale przede wszystkim w oświatę, która jak zwykle pochłonie najwięcej pieniędzy.

Radni Gminy Ostrów Wielkopolski uchwalili budżet na 2020 rok, w którym na inwestycje zostanie przeznaczone 16 mln zł. – W ciągu ostatnich trzech lat na inwestycje przeznaczyliśmy w sumie 37,5 mln zł. Kolejnych 16 mln zł zainwestujemy w 2020 roku – mówi Piotr Kuroszczyk, wójt gminy Ostrów Wielkopolski.

ZOBACZ TEŻ: Budżet na 2020 rok uchwalony. Ostrowscy radni debatowali 3,5 godziny

Niemal połowa kwoty przeznaczonej na inwestycje, pochłoną remonty i modernizacje dróg w tym przebudowa drogi Karski – Czekanów. Kolejne 5 mln zł ma zostać przeznaczone na inwestycje w szkoły i przedszkola. Gospodarka komunalna i ochrona środowiska pochłonie prawie 0,5 mln zł. 1,7 mln zł ma zostać zainwestowane w świetlice wiejskie i ośrodki kultury. – Tradycyjnie największą część budżetowego tortu zabiera oświata. To 30 proc. wszystkich wydatków. Na szkoły i przedszkola wydamy 36 mln zł. 11 mln zł kosztować będzie utrzymanie przedszkoli, a ponad 20 mln zł – szkół – dodaje. Do najdroższych inwestycji oświatowych w 2020 roku będzie należeć budowa przedszkola w Topoli Małej i rozbudowa szkoły w Wysocku Wielkim.

Urząd gminy walczy też o unijne dofinansowanie, które miałoby pomów w pokryciu kosztów budowy żłobka w Gorzycach Wielkich. To inwestycja rzędu 4 mln zł, co jest dużym obciążeniem dla samorządu. Mamy nadzieję, że zdecydowana większość tej kwoty będzie pochodzić właśnie z dofinansowania. W sumie gmina wnioskuje o dotację w wysokości 8 mln. Połowa tej kwoty jest na pokrycie pierwszych 21 miesięcy funkcjonowania żłobka – wyjaśnił wójt podczas sesji.

ZOBACZ TEŻ: Ostrowski budżet z 20-milionowym kredytem. „Mamy jeszcze spore luzy”

Budżet na 2020 rok ma się zamknąć nadwyżką budżetową w wysokości 1,2 mln zł, która zostanie przeznaczona na spłatę pożyczek i wykup obligacji.

Za uchwaleniem budżetu głosowało 12 radnych, 3 osoby wstrzymały się od głosu. Nikt nie był przeciw.

Wybrane inwestycje drogowe zaplanowane na 2020 rok

– Karski – Czekanów (przebudowa wraz z budową ścieżki pieszo-rowerowej) – 4,8 mln zł
– Zacharzew, ul. Rajska (przebudowa drogi) II etap – 1,150 mln zł
– Gorzyce Wielkie, ul. Ogrodowa (przebudowa nawierzchni) – 200 tys. zł
– Lamki (przebudowa nawierzchni drogi gminnej) – 200 tys. zł
– Lewkowiec (przebudowa nawierzchni) – 200 tys. zł
– Łąkociny, ul. Żwirowa i Łanowa (przebudowa nawierzchni) I etap – 150 tys. zł
– Daniszyn (przebudowa drogi gminnej) – 200 tys. zł
– Wtórek, ul. Szkolna (przebudowa drogi gminnej) – 200 tys. zł
– Lewków, ul. Szymanowskiego i Moniuszki – 300 tys. zł
– Topola Mała, ul. Spokojna (budowa oświetlenia) – 20 tys. zł

Inwestycje oświatowe zaplanowane na 2020 rok

– rozbudowa przedszkola w Topoli Małej – 2,7 mln zł
– rozbudowa przedszkola w Sobótce – 650 tys. zł
– rozbudowa szkoły w Wysocku Wielkim – 1,5 mln zł
– budowa żłobka w Gorzycach Wielkich – 250 tys. zł
– remont pomieszczeń w Szczurach – 100 tys. zł
– remont parkietu hali sportowej w Gorzycach Wielkich – 60 tys. zł
– termomodernizacja szkoły w Sobótce – 50 tys. zł
– budowa placu zabaw przy przedszkolu w Borowcu – 100 tys. zł
– budowa placu zabaw przy przedszkolu w Czekanowie – 50 tys. zł
– remont szkoły we Franklinowie – 50 tys. zł

Oprócz tego gmina planuje przeznaczyć 1,1 mln zł na przebudowę świetlicy w Sadowiu oraz budowę dwóch kolejnych w Michałkowie i Zacharzewie. Zyskać mają także strażacy ochotnicy z Gorzyc Wielkich. Na zakup samochodu do tej jednostki władze gminy Ostrów Wielkopolski planują przeznaczyć 200 tys. zł.

Budżet Gminy Ostrów Wielkopolski w liczbach

– dochody – 95,745 mln zł
– wydatki – 94,545 mln zł
– w tym wydatki bieżące – 78,439 mln zł
– wydatki majątkowe – 16,105 mln zł

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. No tak… Gmina wiejska Ostrów z 15.000 mieszkańców na inwestycje przeznaczy 16 milionów, a gmina miejska Ostrów z 72.000 mieszkańców (prawie 5 x więcej mieszkańców!) na inwestycje wyda 32 miliony złotych (z czego 20 milionów z kredytu!). Gdyby nie kredyt na 20 baniek oraz 6 milionów planowanego deficytu miasto Ostrów mogłoby przeznaczyć na inwestycje 6 baniek. Ale ,,prężne” miasto… Czy wymaga to komentarza?

  2. Nadwyżka w budżecie źle świadczy o gospodarzach gminy – wójcie i radnych. Kiedy inflacja rośnie to się inwestuje a nie odkłada pieniądze.

  3. Hej sołtys powinieneś wiedzieć jak się znasz na budżecie, że ta nadwyżka jest przeznaczona na pokrycie spłaty wcześniej zaciągniętego kredytu.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick