Głosowanie korespondencyjne? Pozostały godziny, by się zgłosić

0
źródło: wybory.gov.pl
Wtorek jest ostatnim dniem, aby zgłosić się, jeśli chcemy zagłosować na prezydenta korespondencyjnie. Termin upływa 16 czerwca - 12 dni przed dniem wyborów prezydenckich, które zaplanowano na 28 czerwca.

Pozostały ostatnie godziny, aby dopełnić formalności związanych z głosowaniem korespondencyjnym. Jeśli ktoś zdecyduje się na taką formę oddania głosu w wyborach prezydenckich, może złożyć dokumenty tylko do wtorku 16 czerwca.

Pierwotnie wybory prezydenckie miały się odbyć w maju wyłącznie w formie korespondencyjnej, ale ostatecznie przełożono je na 28 czerwca i odbędą się one dwójnasób: będzie można głosować tradycyjnie w lokalu wyborczym wrzucając głos do urny bądź korespondencyjnie.

CZYTAJ: Można już jeździć pierwszym odcinkiem północnej ramy komunikacyjnej

Aby wybrać drugi z tych sposobów, należy do 16 czerwca włącznie zgłosić chęć skorzystania z tej metody udziału w wyborach prezydenckich. Przede wszystkim musimy zgłosić się do urzędu gminy osobiście, pisemnie bądź poprzez ePUAP. Jeśli chcemy zagłosować poza miejscem zamieszkania, wówczas obowiązkowe będzie złożenie wniosku o dopisaniu do spisu wyborców w gminie, w której chcemy oddać głos w wyborach, a także wniosek o głosowanie korespondencyjne w urzędzie gminy, w której zamierzamy głosować.

“Pakiet wyborczy otrzymasz najpóźniej do 23 czerwca. Listonosz wrzuci go do twojej skrzynki wyborczej. Jeśli jej nie masz albo jeśli twoja skrzynka jest uszkodzona, dostaniesz zawiadomienie, w której placówce pocztowej, od kiedy i w jakich godzinach będziesz mógł odebrać pakiet wyborczy. Masz na to tylko jeden dzień od dnia pozostawienia zawiadomienia” – informuje Państwowa Komisja Wyborcza.

Po oddaniu głosu należy włożyć kartę do głosowania do załączonej koperty, a następnie ją zakleić. “Upewnij się, czy na oświadczeniu o osobistym i tajnym oddaniu głosu będą twoje imię, nazwisko, numer pesel oraz własnoręczny podpis” – dowiadujemy się z informacji przygotowanych przez PKW.

CZYTAJ: Dotacje na drogi przekazane. “Nic tak nie cieszy samorządów, jak pieniądze”

Tak wypełnione oświadczenie wraz z zaklejoną kopertą zawierającą kartę do głosowania, należy włożyć do koperty zwrotnej i zakleić ją. Musi ona zawierać adres i numer komisji wyborczej należy wrzucić do skrzynki pocztowej albo przynieść do swojego urzędu gminy. Termin dostarczenia wypełnionego pakietu do głosowania upływa 26 czerwca.

Głosowanie korespondencyjne nie wyklucza udziału w głosowaniu w lokalu wyborczym. Jeśli otrzymamy i wypełnimy pakiet do głosowania dostarczony przez listonosza, także będziemy mogli go wrzucić do urny w lokalu wyborczym odpowiednim naszemu miejscu zamieszkania. PKW informuje, że można to zrobić osobiście bądź poprosić kogoś, aby zrobił to za nas. “Głosować korespondencyjnie nie można w obwodach do głosowania utworzonych w szpitalach, Domach Pomocy Społecznej, akademikach, zakładach karnych, aresztach śledczych i na statkach morskich” – dowiadujemy się z komunikatu Państwowej Komisji Wyborczej odpowiedzialnej za organizację wyborów.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick