Dotacje na drogi przekazane. „Nic tak nie cieszy samorządów, jak pieniądze”

0
Pięć dróg w powiecie ostrowskim zostanie wyremontowanych za kwotę przekraczającą 17 mln zł. 11,5 mln zł to dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych. W poniedziałek podpisano umowy finalizujące przekazanie dotacji.

Władze powiatu ostrowskiego podpisały umowy na dofinansowanie remontów dróg, które zostaną zrealizowane przy udziale dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych. Starosta Paweł Rajski podkreślił, że inwestycje drogowe w powiecie, który ma ponad 500 km dróg, są bardzo oczekiwane i wszelkie wsparcie finansowe jest niezwykle ważne. – W ostatnich latach zainwestowaliśmy w remonty ponad 140 mln zł, to znaczne pieniądze, ale ciągle jest to mało w stosunku do potrzeb. Dlatego cieszymy się na kolejne kilka milionów od wojewody – podkreślił.

CZYTAJ: Można już jeździć pierwszym odcinkiem północnej ramy komunikacyjnej

Dzięki pieniądzom z FDS będzie można w tej transzy zrealizować pięć wielomilionowych inwestycji. Sama dotacja wyniesie ponad 11,5 mln zł. – Łącznie w 2020 roku w Wielkopolsce środkami z Funduszu Dróg Samorządowych wsparto 129 zadań, a na ten cel przeznaczono ponad 232 mln zł – wyliczył Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

Historyczną dotację otrzymała gmina Sieroszewice. Remont drogi Rososzyca – Strzyżew pochłonie 4,5 mln zł, ale aż 80 proc. tej kwoty (3,8 mln zł) to dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

Inwestycja na trasie Kotowiecko – Głóski (do granicy powiatu ostrowskiego) to droga o długości 2,7 km. Przetarg już został przeprowadzony, więc wkrótce będzie można rozpocząć prace na tym odcinku. W ubiegłym roku zrealizowano pierwszy odcinek drogi z Gutowa do zakrętu w Będzieszynie. Teraz przyjdzie kolej na drugą część wyczekiwanego remontu.

CZYTAJ: Tragiczna sytuacja finansowa szpitala w Wolicy. “Dobrymi słowami naszych rachunków nie zapłacimy”

Remont przejdzie także 4,5 km drogi z Łąkocin do Jankowa Zaleśnego, którego koszt opiewa na kwotę ok. 6 mln zł. Realizacja zostanie podzielona na dwa lata, a oprócz drogi powstanie także ścieżka rowerowa. – To są dla nas ważne umowy także w kontekście sytuacji gospodarczej, z którą mamy do czynienia – powiedział Roman Pacholczyk, wicestarosta ostrowski.

Jak się okazuje, radość z pozyskanego dofinansowania jest równie wielka niezależnie od przyznanej kwoty. Dowodem na to jest reakcja Mariana Janickiego, burmistrza Odolanowa. Przebudowa ul. Strażackiej w Wierzbnie to koszt „zaledwie” 390 tys. zł z czego 233 tys. zł będzie pochodzić z FDS. – Nic tak nie cieszy samorządów, jak pieniądze – żartował włodarz. Remont ulicy Strażackiej poprawi bezpieczeństwo. Tak się składa, że jest ona w sąsiedztwie m.in. świetlicy wiejskiej, boiska sportowego i kościoła. Powstaną także parkingi. Prace już się rozpoczęły – dodał.

Drogi, które otrzymają dofinansowanie:

  • Kotowiecko – Głóski – 3,3 mln zł (2,1 mln zł z FDS i 600 tys. zł z gminy Nowe Skalmierzyce)
  • Łąkociny – Janków Zaleśny – 6 mln zł (3,8 mln zł z FDS)
  • ul. Strażacka w Wierzbnie – 390 tys. zł (233 tys. zł z FDS)
  • ul. Chłapowskiego i Wybickiego od ul. Rejtana do Krotoszyńskiej
    w Ostrowie Wlkp. – 3,5 mln zł (1,8 mln zł z FDS)
  • Rososzyca – Strzyżew – 4,5 mln zł (3,8 mln zł z FDS)
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick