DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Elektrociepłownia Ostrów. Jakie są działania i nastroje mieszkańców?

Elektrociepłownia Ostrów. Projekt stworzenia instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych jest w zaawansowanej fazie. Centrum Rozwoju Komunalnego – odpowiedzialny za inwestycję – przygotowuje niezbędną dokumentację i przede wszystkim prowadzi działania informacyjne skierowane do mieszkańców miasta.

foto: Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wlkp.
foto: Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wlkp.

Elektrociepłownia w Ostrowie Wielkopolskim ma powstać przy terenie strefy przemysłowej między ulicami Wrocławską, a Wysocką. Centrum Rozwoju Komunalnego jest mocno zdeterminowane, by wybudować instalację. – Mamy już pozytywną decyzję środowiskową dla instalacji, dalej pracujemy nad dokumentacją techniczną. Ważne będzie znalezienie źródła finansowania dla spalarni. Są możliwości na pozyskanie dotacji – mówi Marek Karolczak, prezes CRK.

Ostrowska spalarnia miałaby przetwarzać około 20 tys. ton odpadów rocznie. To – jak mówią osoby odpowiedzialne za projekt – instalacja „kompaktowa”, szyta na miarę zapotrzebowania miasta, ukierunkowana na zabezpieczenie energii elektrycznej i cieplnej dla mieszkańców, a nie zewnętrznych podmiotów. – Najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej gospodarki odpadami, z czym aktualnie jest w mieście problem, bo ich przybywa. Chcemy, by ostrowianie mieli tańsze ciepło i tańszy prąd – mówi Karolczak.

CRK prowadzi szerokie działania konsultacyjne. Odbyło się już kilka wyjazdów studyjnych na zwiedzanie spalarni odpadów w Koninie oraz Poznaniu. Mieszkańcy mogli za darmo skorzystać z takiej możliwości. Spółka w ostatnich dniach zorganizowała też spotkanie w Centrum Aktywności Lokalnej, na którym przedstawiciele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych zostali zapoznani z koncepcją działania elektrociepłowni. Mogli zadawać pytania i rozwiać wątpliwości. Z tą dawką wiedzy mieli udać się dalej, do lokatorów.

Były też punkty konsultacyjne. Podczas Święta Drzewa na ostrowskich Piaskach, na osiedlu przy blokach „Dla Systematycznych” oraz na rynku pracownicy spółki na specjalnych stoiskach z przygotowanymi pakietami informacyjnymi byli dostępni dla mieszkańców miasta. Każda zainteresowana tematem osoba mogła pytać o nurtujące w tym zakresie kwestie. O tym co najczęściej interesowało ostrowian opowiada w załączonym poniżej materiale wideo prezes CRK. Spółka zapowiada, że działań informacyjnych będzie w niedalekiej przyszłości jeszcze więcej.

 

Napisz do autora

Komentarze (6)
 • H
  Heheszek

  sobota, 28 października, 2023

  Panie prezesie w CRK jedyny!
  Zgodnie z decyzją oddziaływania na środowisko, którą już mamy od dawna, a która do tej pory nie jest powszechnie dostępna, wybrana lokalizacja w aspekcie społecznym otrzymała ocenę 2, na 5 możliwych punktów panie prezesie Kochany. Żadna z proponowanych lokalizacji nie dostała wyższej oceny. Czyli proponowane lokalizacje budowy spalarni śmieci dla społeczeństwa w aspekcie społecznym miały ocenę 2. Kiepsko, przyzna pan. Świadczyć to może albo wyłącznie o działaniu na szkodę mieszkańców, skoro nie potrafiono znaleźć lepszej lokalizacji, albo może jednak o braku kompetencji władz miasta. Ale to chyba zwykle pomówienia…

  Spalarnia nie będzie spalać około 20 tysięcy ton odpadów, a będzie spalać maksymalnie 15 000 ton śmieci i dodatkowo 7 000 ton osadów ściekowych. Na inną kompozycję nie pozwala ta sama decyzja panie prezesie. Jeszcze nie dawno Vice Kostka tłumaczył, że spalimy w tej spalarni wszystkie nasze zmartwienia, a dzisiaj słyszymy, że to instalacja kompaktowa. To jak to w końcu jest? Ta spalarnia będzie kompaktowa i nie rozwiąże problemów miasta, czy może jednak wpisuje się ona w jakiś plan dalszych inwestycji śmieciowych w centrum miasta w ramach RZZO?
  Prosimy o nie zaciemnianie obrazu.
  Powstaje kolejne pytanie panie prezesie, prezesie również spółki WodKan, dlaczego musimy spalać osady? Co stoi za brakiem możliwości innego ich wykorzystania? Czy w Poznaniu, Wiedniu, Krakowie, Koninie również spalają osady?
  Jeśli nie, a wiemy, że nie panie prezesie jedyny, to czym takim wsławiły się władze WodKan, że my tu w Ostrowie spalać osady musimy? Czy spodziewana obniżka cen energii uwzględnia również ukryty koszt suszenia osadów w Rąbczynie, żeby mogły być spalane w spalarni śmieci?

  Panie prezesie kochany, a skoro już znamy wszystkie finansowe korzyści dla mieszkańców Ostrowa, to czy ktoś oszacował o ile spadną ceny energii i utylizacji śmieci (wystarczą nam procentowe wartości, policzymy sobie)? No chyba to już wiadomo, skoro tyle się o tym mówi… Pytam, bo mieszkańcy już zaczną planować przyszłe inwestycje z zaoszczędzonych pieniędzy i będą wiedzieć na kogo głosować w przypadku spektakularnej obniżki cen energii i wywozu śmieci w przyszłości…

  Co więcej panie prezesie, ta sama spalarnia wytworzy baaaaardzo dużo odpadów, w tym dużą ilość odpadów niebezpiecznych: jest to w sumie blisko 10 000 ton odpadów (z 22 000 ton spalanych odpadów w sumie), z czego blisko 4 000 ton to odpady niebezpieczne. Czy możemy wiedzieć gdzie będzie deponowane 6 000 ton popiołów po spalaniu śmieci i kogo Ostrów uraczy 4 000 ton odpadów niebezpiecznych rocznie i ile to będzie kosztować? Jak daleko będziemy wozić te odpady niebezpieczne?

  Ta instalacja to nie jest żadne Best Available Technology. Gadacie kolejny raz o BAT w Ostrowie, a Staroprzgodzka śmierdzi, osady z Rąbczyna nie nadają się do wykorzystania, Ostrów jest regularnie zalewany razem z siedzibą UM.

  Kończąc. Lektura oceny oddziaływania na środowisko to dowód na indolencję władz CRK i skuteczność lobbystów we wciskaniu Ostrowianom drogiego badziewia. Ta inwestycja nie uratuje miasta. Nie uratują was również kolejne emisje obligacji, takie jak te, które macie zamiar uchwalić na kwotę 14 000 000 tylko w tym roku. Ta spalarnia śmieci pogrąży miasto w jeszcze większych długach. Ot co!

  A. Byłbym zapomniał. Proszę wytłumaczyć panu Vice Kostce, że niewolno wam będzie spalać frakcji BIO w tej spalarni. Staroprzgodzka wymaga dodatkowych nakładów niezwiązanych ze spalarnią śmieci. Żeby nie śmierdziało w całym mieście w piątkowe i nie piątkowe wieczory. On zdaje się tego nie ogarniać!

  Odpowiedz
  • O
   ostrowianin

   sobota, 28 października, 2023

   Panie Heheszek, mogę podpowiedzieć, bo byłem w Koninie i pytałem gdzie wożą odpady niebezpieczne. Otóż wożą je i słono płacą za to do nieczynnej kopalni kredy w Niemczech. To podobno najbliższa lokalizacja. No i jeszcze jedno, to nie skuteczność lobbystów we wciskaniu ostrowianom drogiego badziewia. Ostrowianie nie mają na to żadnego wpływu. Vice Kostka opowiada im bajki, przeprowadzane są podobno jakieś tam konsultacje, a ostrowianie wiedzą, że i tak charyzmatyczna prezydent zrobi co zechce. Na kredyt, dołoży długów i odejdzie zostawiając mieszkańcom największy dług w historii miasta, przy malejących dramatycznie dochodach własnych. I tylko pewna grupa ostrowian będzie wychwalać ją pod niebiosa za budowę stadionów, których za chwilę miasto nie będzie mogło utrzymać. Za koncerty, których następca nie będzie mieć z czego fundować. Za miliony dotacji do klubów sportowych, na które nie będzie już kasy. I oczywiście będzie to wina następców charyzmatycznej.

   Odpowiedz
  • C
   Celina

   niedziela, 29 października, 2023

   Święte słowa. Śmierdzący problem wysypiska Staroprzygodzka i tak pozostanie…. czyste,przyjazne miasto mieszkańcom…. ????

   Odpowiedz
 • 1
  123

  niedziela, 29 października, 2023

  Dlaczego nie budują tej spalarni przy nowej obwodnicy obok OZC ?

  Odpowiedz
 • O
  Ostrowianin

  niedziela, 29 października, 2023

  Skuteczność pana prezesa widać po kwocie jaką zapłacił za instalację fotowoltaiczną na Rąbczynie. Absurd.
  Na podwyżki dla pracowników nie ma…

  Odpowiedz
 • E
  europejczyk

  piątek, 1 grudnia, 2023

  FIRMIE OZC POMIESZAŁO SIĘ W GŁOWIE NIE PRZESTRZEGAJĄ ZADNYCH ZASAD CENY ZA CIEPŁÓ TO JAKIŚ KOSMOS NIE REAGUJA NA ZADNE DOPLATY Z PANSTWA NIE ZNAM DRUGIEJ TAK PAZERNEJ FIRMY Z OSTROWA MIESZKANCY TRZEBA Z TOBA FIRMA ZROBIC PORZADEK JAK Z PISEM

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz