Dźwigiem przez szpitalne okno. Nowy tomograf od WOŚP już jest!

0
Fot. Facebook starosty Pawła Rajskiego
To wielki dzień dla ostrowskiego szpitala i duże, logistyczne przedsięwzięcie. Nowy tomograf ufundowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy dojechał do szpitala! Sprzęt jest tak duży, że potrzebny był do tego specjalny dźwig i duże doświadczenie, by odpowiednio go zamontować. Szpital w Ostrowie Wielkopolskim to jedyna placówka w województwie, która w tym roku otrzymała sprzęt od fundacji WOŚP.

Sprzęt wart jest cztery miliony złotych i został w pełni sfinansowany z pieniędzy zebranych podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Decyzja o przyznaniu sprzętu dotarła do ostrowskiego szpitala w maju tego roku.

„Orkiestra kupiła 55 urządzeń medycznych – 15 stacjonarnych aparatów RTG, 9 rezonansów magnetycznych, 13 tomografów komputerowych, 9 kardiomonitorów do pracy w środowisku MRI oraz 9 aparatów do znieczuleń przeznaczonych do pracy w środowisku MRI” – czytamy na fanpage’u Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Sprzęt ma trafić do Bydgoszczy, Gorzowa Wielkopolskiego, Grudziądza, Krakowa, Łodzi, Olsztyna, Ostrowa Wielkopolskiego, Przemyśla, Szczecina, Torunia, Łomianek, Warszawy, Wrocławia i Zielonej Góry.

CZYTAJ: Szpital w Ostrowie dostanie sprzęt od WOŚP. „Takie urządzenia pracują w najlepszych klinikach na świecie”

Dziś tomograf trafił do Ostrowa Wielkopolskiego. Ulokowanie go w budynku szpitala to było nie lada przedsięwzięcie logistyczne. Jego waga i rozmiar nie pozwolił na tradycyjne wniesienie go do szpitala. Potrzebny był specjalny dźwig i doświadczony operator, który precyzyjnie “włoży” tomograf przez okno.

Od kilku miesięcy trwają także prace budowlano-remontowe. Te są już w pełni sfinansowane z budżetu powiatu ostrowskiego. Po zakończeniu bardziej przypominać będzie salę zabaw niż pokój do wykonywania skomplikowanych badań. Chodzi o to, żeby dzięki temu zmniejszyć u dzieci obawy przed badaniem mówi Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Wzorem jest pracownia, w której tomograf bardziej przypomina domek ślimaka. Dyrektor szpitala i Starosta nie ujawniają szczegółów zapewniając jednocześnie, że ostrowski pokój badań będzie równie kolorowy. Otwarcie nowej pracowni tomograficznej planowane jest jeszcze na wrzesień.

 

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick