Dzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego będzie świętem narodowym! Prezydent podpisał ustawę

5
Prezydent RP Andrzej Duda podpisujący 23 listopada 2021 roku w Poznaniu ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego / fot. Marek Borawski / KPRP
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę, dzięki której 27 grudnia będziemy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. To historyczny moment upamiętniający wydarzenia, które miały miejsce niemal 103 lata temu.

Będzie kolejne święto narodowe, ale nie będzie dnia wolnego od pracy. Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę ustanawiającą 27 grudnia dniem upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego.

Dzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego będzie świętem narodowym

„Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego” – taką oficjalną nazwę będzie nosić nowe święto państwowe, które przypadnie 27 grudnia. Właśnie wtedy oficjalnie rozpoczęła się walka o odbicie z rąk pruskiego okupanta Wielkopolski. – To akt sprawiedliwości wobec tego niesłychanie ważnego czynu zbrojnego; cieszę się, że to święto na trwałe wpisze się do oficjalnego kalendarza Rzeczypospolitej – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości podpisania ustawy.

W treści tego dokumentu czytamy: „Celem ustawy jest ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym – Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, dla upamiętnienia zrywu z lat 1918-1919 i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej. Inicjatywę ustawodawczą wniósł Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, popierając apel przedstawicieli społeczności i władz samorządowych historycznego regionu Wielkopolski o upamiętnienie Powstania Wielkopolskiego poprzez ustanowienie święta państwowego w dniu rocznicy jego wybuchu”.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Podpisanie ustawy odbyło się w nieprzypadkowym miejscu, bo w Poznaniu – w Hotelu Bazar (znajdującym się dzisiaj przy ul. Paderewskiego). To właśnie z balkonu tego gmachu do mieszkańców miasta przemawiał 26 grudnia 1918 roku Ignacy Jan Paderewski, wybitny pianista światowej sławy, polityk i społecznik. Artysta nocował w tym budynku, a jego płomienne przemówienie było punktem zapalnym dla późniejszych wydarzeń prowadzących do wybuchu powstania wielkopolskiego – jedynego zwycięskiego w dziejach Polski zrywu.

Wieniec prezydenta na grobie gen. Taczaka

Zanim doszło do podpisania dokumentu, Prezydent złożył wieniec na grobie gen. Stanisława Taczaka – pierwszego dowódcy powstania. Jego mogiła znajduje się na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.

Wojskowy pochodził z Mieszkowa – miejscowości leżącej kilka kilometrów od Jarocina w kierunku Poznania. Tam na Rynku od lat stoi pomnik dowódcy, pod którym regularnie przedstawiciele samorządu oraz lokalnych instytucji składają kwiaty i zapalają znicze, aby oddają mu hołd.

W Hotelu Bazar Tadeusz Musiał – syn powstańca wielkopolskiego oraz prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w asyście inicjatorów ustanowienia nowego święta – wręczył Prezydentowi statuetkę Dobosza Powstania Wielkopolskiego.

Andrzej Duda odwiedził też Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Nadanie należytej rangi Powstaniu Wielkopolskiemu

Przez wiele lat Powstanie Wielkopolskie było zapomniane, znane i upamiętniane jedynie lokalnie. Sytuacja zaczęła się zmieniać kilka lat temu. Krzewicielom historii powstania zależało, aby obchody 100-lecia jego wybuchu osiągnęły rangę ogólnokrajową, a o samym zrywie niepodległościowym zrobiło się głośno w całej Polsce. Ranga i rozpoznawalność powstania rosła z każdym rokiem.

Za miesiąc będziemy obchodzić 103. rocznicę tamtych wydarzeń. Od teraz każdego roku Powstanie Wielkopolskie będzie miało zupełnie inny wymiar – święta państwowego.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku i trwało do 16 lutego 1919 roku zakończone rozejmem w Trewirze. Był to zryw zapoczątkowany przez mieszkańców Prowincji Poznańskiej, którzy domagali się przyłączenia tych terenów do odradzającej się po 123 latach zaborów niepodległej Polski.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick