Nowe święto państwowe? Radni Ziółkowski i Nycek włączają się do apelu i zachęcają innych

6
źródło: Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0
Radny powiatowy Bartosz Ziółkowski oraz radny miejski Mateusz Nycek z Ostrowa Wielkopolskiego włączyli się w apel o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym upamiętniającym Powstanie Wielkopolskie. Autorami apelu są przedstawiciele kilku instytucji. Ostrowscy rajcy chcą przekonać kolegów z rad podczas sesji miejskiej i powiatowej, które zaplanowano na 25 i 27 sierpnia.

W Polsce świąt państwowych nie brakuje, ale pojawił się pomysł, aby ustanowić kolejne. Mowa o Święcie Powstania Wielkopolskiego. Ten niepodległościowy zryw nie został w taki sposób uhonorowany. Podobnie jak inne tego typu walki o niepodległość. Należy jednak zaznaczyć, że to konkretne zakończyło się – jako jedyne w historii Polski – zwycięstwem.

W zamyśle nowe święto miałoby przypadać 27 grudnia, a więc w dniu, kiedy wybuchło powstanie i nie miałoby być dniem wolnym od pracy. Apelują o to radni Bartosz Ziółkowski i Mateusz Nycek z rady powiatowej i miejskiej w Ostrowie Wielkopolskim. Nie jest to jednak ich oddolna inicjatywa, a włączenie się w rozpowszechnienie tego apelu. Apel w sprawie utworzenia święta zainicjowały:

 • Wielkopolskie Muzeum Niepodległości,
 • Muzeum Narodowe w Poznaniu,
 • Fundacja Zakłady Kórnickie,
 • poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej,
 • Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919,
 • Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

„Podzielamy pogląd inicjatorów Apelu, iż pamięć o obronie narodowej tożsamości pod zaborami oraz o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, do czego Wielkopolanie znakomicie się przyczynili, łączy Polaków i wymaga działań ponad wszelkimi podziałami. Wspieramy i zachęcamy wszystkie Koleżanki i Kolegów Radnych Miejskich i Powiatowych do włączenia się w szczytną ideę doprowadzenia do ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym i świętem wszystkich Polaków poprzez wyrażenie wspólnego pozytywnego głosu w tej sprawie ze strony naszych ostrowskich samorządów” – czytamy w treści wniosku opublikowanego przez obu radnych na swoich samorządowych fanpage’ach.

Pełna treść wniosku obu samorządowców:

źródło: fanpage radnego Bartosza Ziółkowskiego
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

 1. 11
  3

  Święto – choć jako dzień pracujący, a nie wolny od pracy – ale i tak ważna inicjatywa! PAMIĘTAJMY O ZWYCIĘSKIEJ WIELKOPOLSCE!!

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick