27 grudnia będzie świętem państwowym? Apeluje o to wojewoda wielkopolski

5
Fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu
27 grudnia miałby być świętem państwowym dla uczczenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - tego chce Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski, który podpisał już deklarację wsparcia tej inicjatywy.

Inicjatorem apelu, by ustanowić 27 grudnia święte państwowym jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. – Popieram oraz zachęcam innych, aby dołączyć i wspierać́ inicjatywę̨ ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków, upamiętniającym Powstanie Wielkopolskie. Dzisiaj w obecności dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysława Terleckiego podpisałem deklarację poparcia apelu – mówi wojewoda Michał Zieliński. Pielęgnowanie pamięci o zwycięskim, niezapomnianym zrywie jakim było Powstanie Wielkopolskie jest naszym obowiązkiem. Bohaterstwo naszych przodków, musi nas zachęcić́ do włączenia się̨ w akcję doprowadzenia do ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym – podkreślił wojewoda.

Organizatorzy apelu podkreślili w liście, że „pamięć o Powstaniu Wielkopolskim wymaga stałej troski i zaangażowania by heroizm i oddanie naszych przodków znalazło należne im miejsce w historii”. Dlatego też ich zdaniem rocznica Powstania Wielkopolskiego powinna na stałe zapisać się w polskim kalendarzu świąt państwowych.

Obecnie w Polsce ustanowionych jest 12 świąt państwowych z czego tylko trzy są dniem wolnym od pracy. To 1 maja, 3 maja oraz 11 listopada.

Waszym zdaniem 27 grudnia powinno być świętem i dniem wolnym od pracy?

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

 1. Tak tak koniecznie dzień wolny od pracy! A praca w Polsce wygląda tak:
  1. w poniedziałek odpoczywamy po weekendzie
  2. we wtorek przygotowujemy się do pracy
  3. w środę pracujemy
  4. w czwartek odpoczywamy po pracy
  5. w piątek przygotowujemy się do weekendu

  • To wszystko zależy od podejścia indywidualnego i organizacji. Na zachodzie tydzień pracy trwa 38 godzin i mają wyższe PKB od nas, pomimo tego że dużo zakładów pracuje w soboty i pracownicy robią dużo nadgodzin. Nadal pokutują układy i niekompetencja na kierowniczych stanowiskach – „najpierw to zrobimy, a potem się zobaczy jak to będzie”. A przedłużone święta Bożego Narodzenia? Czemu nie, jestem za…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick