DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dziecięce majtki na płocie kurii i hasła: "Biskupie, czas na sąd ostateczny"

„Biskupie, czas na sąd ostateczny”, „Z parafii do parafii zamiast do celi” – to jedne z haseł na transparentach, które można było przeczytać podczas manifestacji pod siedzibą Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. Protest był pokłosiem drugiego filmu braci Sekielskich o pedofilii w polskim kościele pt. „Zabawa w chowanego”.

Uczestnicy pokojowego protestu zadeklarowali, że są myślami z ofiarami pedofilii i zdecydowanie potępiają ukrywanie sprawców przez hierarchów kościoła. – Chcemy pokazać, że nie zgadzamy się na to, by traktowali oni ludzi, jak śmieci. To, w jak obrzydliwy sposób traktowane są osoby, które doświadczyły pedofilii ze strony osób duchownych, przechodzi ludzkie pojęcie – powiedziała tuż przed protestem Maria Dąbek, organizatorka protestu. Jak zauważyła, siedziba kurii była pusta. – Uważam, że maksymalnym przegięciem jest to, że stąd wszyscy uciekli. Że ten budynek jest pusty, bo się nas boją, jakbyśmy mieli tu rzucać butelkami – dodała.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: „Myślałem, że to będzie prostsze” – wątek Diecezji Kaliskiej w najnowszym filmie braci Sekielskich

Agresji nie było, butelek także. Były za to światła, które miały symbolizować wychodzenie z ukrycia. Zabawa w chowanego, trwa jednak nadal, bo choćby jednego przedstawiciela kurii próżno było szukać.

Uczestnicy pokojowej manifestacji skandowali m.in. hasła: „Z parafii do parafii zamiast do celi” i „Stop pedofilii”, ale po tym, jak rozbłysły światełka, organizatorzy zaproponowali chwilę ciszy argumentując, że „rozświetlają mrok kłamstw”, milczenie jest złotem.

Wśród osób, które zabrały głos na początku manifestacji, była Karolina Pawliczak, była wiceprezydent Kalisza, a obecnie poseł z ramienia Lewicy, która zaczęła swoje wystąpienie od przypomnienia, że nikt nie może stać ponad prawem. – Nikt nie może być obojętny wobec prawa, dlatego dziękuję, że tutaj państwo przyszli, że się tu spotykamy, bo takie akcje są dzisiaj organizowane w całej Polsce. To jest nasz wyraz sprzeciwu wobec tego, co dzieje się w kościele, ale i wyraz ogromnej solidarności w stosunku do ofiar pedofilii, która dzieje się w kościele – zakomunikowała, po czym dodała: – Przykro, że to dziennikarze zajęli się tym tematem, a nie organy, które są do tego powołane.

Spotkanie pod Kurią Diecezji Kaliskiej miało miejsce w związku z tym, że w filmie „Zabawa w chowanego” bohaterami były osoby molestowane przez księdza w Pleszewie. O sprawie miał wiedzieć biskup Edward Janiak, ale – jak można się było dowiedzieć z dokumentu – niewiele w tej sprawie zrobił.

Napisz do autora

Komentarze (11)
 • J
  Jarek_K.

  poniedziałek, 18 maja, 2020

  Kurde, brawo za odwagę . Po tym co widziałem to bałbym się zagazowania.

  Odpowiedz
 • I
  iuii

  poniedziałek, 18 maja, 2020

  Wszystkich księży na taczkach wywieźć do ruskiego więzienia, tam by poczuli to co czuły te biedne dzieci.

  Odpowiedz
 • O
  o.Misjonarz

  poniedziałek, 18 maja, 2020

  Wszędzie tam gdzie jest Kościół rzymsko katolicki – jest pedofilia.
  Na świecie jest tylko jedna organizacja, która pedofilów i innych seks-dewiantów sama rekrutuje, potem tychże dewiantów wspiera a w razie wpadki chroni przed wymiarem sprawiedliwości. To Kościół rzymsko-katolicki zwany „pedofilskim”.
  Dlatego atrakcją dla mediów jest nie sam wielebny pedofil, ale skuteczne wyłuskanie go spod papieskiej czyli kurialnej kurateli. Kościoła nie da się naprawić. Zbyt wiele uczynił krzywd, zbyt długo kłamał, cała logika tej instytucji oparta na hierarchii i pogmatwanej mistyce czyni ją przestarzałą, zbędną i szkodliwą społecznie. Miejmy nadzieję, że Franciszkowi przypadnie rola Gorbaczowa i jego „pierestrojka” oraz „głasnost” przyśpieszą upadek tej Stajni Augiasza pomiotu Antychrysta i wyzwolenie ludzkości z jego pazernych macek.
  Nie wierzcie tej usakralnionej obłudzie, tej eklezjalnej hipokryzji! Ta instytucja została stworzona na kłamstwie i nie jest w stanie się oczyścić.

  Odpowiedz
 • M
  Matka

  poniedziałek, 18 maja, 2020

  Każdy ksiądz po święceniach Kastrowac teraz to polecam zrobić z tymi starymi brykami precz z pedofilia u księży zamiast do kościoła modlę się w domu i do takiego iść do spowiedzi NI GDY

  Odpowiedz
 • T
  Telewidzka

  poniedziałek, 18 maja, 2020

  Nie sztuka zrobić zadyme zwaną protestem lub manifestacja to tylko efekt filmu sztuką jest pociągnąć kata do odpowiedzielności i karnej i duchownej tak aby taka zadość uczynienia się stało żadne pieniądze tego nie zmienia z tym się żyje całe życie trauma za krzywdę ,a wszystkie komeszki żyją sobie w spokoju mimo wyrządzonej krzywdy ,także powinny ponieść rodziny ktòre na to pozwoliły to są skutki zachwytu pokoleniowego a potem cicho sza i pod dywan.

  Odpowiedz
 • W
  Wierzący

  poniedziałek, 18 maja, 2020

  Polska to chory pisowskokatolicki kraj… Bóg osądzi po śmierci, a ludzie nie osądzają na ziemi

  Odpowiedz
 • A
  aurelia

  poniedziałek, 18 maja, 2020

  Mam nadzieje,że te majtki nie były opierdziane i nie śmierdziały he he he

  Odpowiedz
 • K
  KOD

  wtorek, 19 maja, 2020

  ak to teraz fajnie jest , nie trzeba oglądać, słuchać i czytać TVN i Gazety Wyborczej.
  Jest regionalny portal wlkp24. info , zastępuje wszystko.

  Odpowiedz
 • R
  Romio

  niedziela, 24 maja, 2020

  Obawiam się, że jeśli te majtki zostały na płocie zostaną użyte jako fetysz przez tych zboczeńców, potem pójdą na OLX-ie jeśli nie pachniałyby dziecięcym moczem, chyba, że biskup j a n i a k też kolekcjonuje tego typu gadżety w klaserze dla niepoznaki co jest całkiem prawdopodobne. Jego poprzednik oszukał dwie duże ostrowskie firmy na w sumie 125 tys. zł a to było lata temu, równowartość dzisiejszych ok. 300 tys. zł. Jedna z tych firm otarła się nawet o bankructwo. Wałek był założony w tle ustnych umów … Osobiście wybiłbym zęby temu arykrostycznemu nierobowi !!!

  Odpowiedz
 • R
  Romio

  niedziela, 24 maja, 2020

  Panie j a n i a k, mam wielką prośbę. Czy byłby Pan tak uprzejmy i przybliżył mi symbolikę złotych krzyżyków wieszanych na szyjach małych chłopców ?????? Wie Pan, nigdy nie garowałem i z cynkówą jestem na bakier.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz