Dyplom Europejski dla Ostrowa Wielkopolskiego

1
Podczas posiedzenia Rady Europy w Strasburgu, Ostrowowi przyznany został Dyplom Europejski. Otrzymuje się je za działania proeuropejskie. Każdego roku, spośród kilkuset zgłaszanych do nagrody samorządów europejskich, otrzymuje ją jedynie kilka najwyżej ocenionych.

Jak często podkreślane jest podczas wręczania wyróżnień Rady Europy, są one przyznawane w imieniu ośmiuset milionów obywateli Europy, ponieważ właśnie taką rzeszę mieszkańców Starego Kontynentu reprezentuje Rada Europy. Dyplom Europejski to zatem bardzo prestiżowe wyróżnienie.

– To ogromna radość i satysfakcja, że rozwój naszego miasta dostrzegany jest coraz częściej za granicami kraju. Można śmiało stwierdzić, że Ostrów jest już nie tylko widocznym punktem na mapie Polski, ale istnieje również w świadomości europejskiej, został bowiem zauważony wśród setek miast. Mamy się czym pochwalić w kwestii współpracy europejskiej, a nasze tradycje i doświadczenia mogą być wartościowym wkładem do europejskiej wspólnoty – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Komisja społeczna, zdrowia i zrównoważonego rozwoju Rady Europy doceniła tak działania miejskie, jak i samej prezydent miasta – m.in. fakt, że Beata Klimek jest członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a także pracuje w zespole ds. Funkcjonalnych Obszarów Metropolitarnych i Miejskich KWRiST. Pod uwagę wzięto również współpracę Ostrowa z miastami partnerskimi, a także wymiany międzynarodowe – młodzieży oraz kontakty między władzami lokalnymi. Komisja doceniła także promowanie idei europejskich w szkołach oraz akcje solidarnościowe. Dodatkowo wzięto pod uwagę fakt, że Ostrów Wielkopolski jest gospodarzem wielu imprez o charakterze międzynarodowym, również tych sportowych – w 2016 roku Ostrów Wielkopolski był gospodarzem międzynarodowej imprezy sportowej „Speedway Best Pairs”. Nasze miasto sięga często po środki zewnętrzne pochodzące z programów europejskich. Miasto pozyskało właśnie ponad 4 miliony złotych dofinansowania na termomodernizację sześciu ostrowskich placówek oświatowych. Dzięki blisko 5-milionowemu dofinansowaniu, w przyszłym roku w Ostrowie powstanie również Mediateka oraz Muzeum 3D. Jeszcze w tym roku, dzięki funduszom unijnym, na ostrowskich ulicach pojawią się autobusy elektryczne.

W tym roku Rada Europy przyznała siedem Dyplomów. Otrzymały ją:

– Bergkamen (Niemcy),

– Denzlingen (Niemcy),

– Samos (Grecja),

– Ponte San Nicolò (Włochy),

– Kikinda (Serbia)

– Morawica (Polska),

– Ostrów Wielkopolski (Polska)

Nagroda ta to krok w kierunku otrzymania najwyższego odznaczenia europejskiego – Nagrody Europy. By ją otrzymać należy zdobyć kolejne wyróżnienia – Flagę Honorową oraz Odznakę Honorową. Europejskie miasta ubiegają się o nią latami.

– Chcemy ubiegać się o kolejne wyróżnienia Rady Europy i rozwijać proeuropejskie działania. Jako prezydent Ostrowa Wielkopolskiego uczestniczę w konferencjach, kongresach, sympozjach. Również międzynarodowych. Rozmawiam tam o Ostrowie, przedstawiam nasze rozwiązania skierowane na rozwój miasta, i zwyczajnie chwale się Ostrowem i jego mieszkańcami. A jest się czym pochwalić. I, jak widać, nie tylko ja tak uważam – podsumowuje prezydent miasta.

Wyróżnienie skomentował Andrzej Kornaszewski, przewodniczący Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej. – Cieszę się z tego, że w dalekim Strasburgu zauważono nasze miasto. M.in. za wykorzystywanie funduszy europejskich. Kiedy mija euforia, wracam do mojego miasta i widzę budowę basenu za 6,5 mln zł bez złotówki zewnętrznej, wszystko z budżetu miasta. Widzę budowę lodowiska za 3,2 mln zł bez złotówki zewnętrznej, budowę dwóch siedzib rad osiedli za ponad milion zł bez złotówki dotacji, budowę kolejnych bloków mieszkalnych za ciężkie miliony także bez dotacji – wylicza radny. – Zapowiadana hala widowiskowo- sportowa za 18 mln także bez dotacji. Remontu stadionu za kilka milionów bez dotacji itd. itp. Mam się cieszyć z zakupu elektrycznych autobusów, centrum przesiadkowego, miejskiego roweru czy buforowych parkingów? Średnio się cieszę, bo część z tych wspaniałych osiągnięć uważam za zbędne (centrum przesiadkowe) a część za zbytek, który przyniesie naszemu miastu w przyszłości poważne koszty (elektryczne autobusy). Ale cieszę się, ze w Strasburgu usłyszeli o Ostrowie – kończy Kornaszewski.

 

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Wydaje mi sie ze gonienie za kolejnymi dyplomami to już przegięcie pały. O możliwości wysyłania wniosków do Strasburga informuje na swojej stronie koleżanka partyjna Europoseł Krystyna Łybacja – SLD. No w opisywaniu kreatywnej rzeczywistości Pani Prezydent jest mistrzem świata a pracownicy PR w mieście szukaja coraz to nowych konkursów. A o znaczeniu dyplomu można powiedzieć tyle że oprócz Ostrowa ten dyplom otrzymała Gmina Morawica, a swego czasy Gizałki. Patrzeć tylko jak Pani Prezydent wygra konkurs Nivea lub matki roku.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick