Dwie sesje jednego dnia. Pichet: „Nie pozwolimy więcej na pajacowanie”

2
Fot. UMWW
Na poniedziałek zaplanowano dwie sesje sejmiku wojewódzkiego. Jedna zwykła, na której zostanie poddana pod głosowanie m.in. Strategia rozwoju województwa wielkopolskiego do 2030 roku. "Wielkopolska 2030", a druga - nadzwyczajna, zwołana na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy domagają się odwołania Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzenę Wodzińską, która sprawuje nadzór nad szpitalami wojewódzkimi. Politycy Koalicji Obywatelskiej nie pozostawili na tym pomyśle suchej nitki.

Zwyczajna – XVI sesja Sejmiku Województwa Wielkopolskiego rozpocznie się o godz. 12.00, a poprzedzi ją konferencja prasowa Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Prawdopodobnie będzie dotyczyć próby odwołania z funkcji Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzenę Wodzińską.

ZOBACZ TEŻ: Borys Budka nowym szefem PO. Południowa Wielkopolska była jednomyślna

O tym, że Prawo i Sprawiedliwość złożyło wniosek o jej odwołanie i zwołało w tej sprawie sesję nadzwyczajną, informowaliśmy w piątek. Wtedy do próby odwołania za rzekomy zły nadzór nad szpitalami wojewódzkimi ustosunkowała się sama zainteresowana. Wystosowała także oświadczenie, w którym mogliśmy przeczytać: „W jednej kwestii zgadzam się z Radnymi Klubu Prawo i Sprawiedliwość, a mianowicie zaniepokojeniem sytuacją służby zdrowia. Jednakże swoim niepokojem Państwo Radni powinni zarazić Ministra Zdrowia, który odpowiada za kryzysową sytuację w systemie ochrony zdrowia w Polsce”.

Nadzwyczajna sesja miała odbyć się w piątek, ale z powodu braku quorum przełożono ją na poniedziałek. Stąd kumulacja, bo sesja w trybie normalnym została zaplanowana z większym wyprzedzeniem. „Planowana sesja, na której będziemy dyskutować m.in. na temat Rad Społecznych przy szpitalach. Natomiast sesja nadzwyczajna zwołana na wniosek radnych z PiS-u naszym zdaniem była zwołana tylko po to, aby co niektórzy radni z PiS-u mogli „brylować” w mediach publicznych, jacy to oni są zapracowani” – skomentował radny na swoim fanpage’u.

ZOBACZ TEŻ: Darmowe bony od popularnej drogerii? To oszustwo!

Pomysł radnych Prawa i Sprawiedliwości nazwał „hucpą na potrzeby kampanii prezydenckiej” uzasadniając to tym, że sprawa zwołania nadzwyczajnej sesji ujrzała światło dzienne nieobecności spowodowanej wyjazdami służbowymi marszałka Woźniaka, wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka oraz – jak to określił – „zaplanowanym wcześniej wyjazdem przewodniczącej Małgorzaty Waszak”.

Zapowiedział też, czego można się spodziewać po Koalicji Obywatelskiej w momencie głosowania nad odwołaniem Marzeny Wodzińskiej. „Nie pozwolimy Wam, szanowni koledzy z PiS-u, na dewastację powagi Sejmiku. Przywrócimy zdrowe zasady funkcjonowania komisji i obrad sejmiku. Nie pozwolimy więcej na „pajacowanie”. Nie damy Wam przenieść standardów z Wiejskiej, gdzie Wasza pycha i buta nie współgra z intelektualnymi możliwościami” – zakomunikował Pichet, kończąc słowami: „Wielkopolska to region racjonalnego i pozytywnego myślenia, gdzie nie ma miejsca na irracjonalne i populistyczne pomysły z PIS-u. Dość”.

Wcześniej do planów Prawa i Sprawiedliwości, którzy postanowili zwołać sesję nadzwyczajną, odniosła się Paulina Stochniałek, radna Województwa Wielkopolskiego, która nazwała te działania „polityczną farsą”. „Utrzymanie szpitali wraz z wynagrodzeniami to rola Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ. Sugeruję zatem, zwłaszcza przedstawicielom partii rządzącej, na te adresy kierować swoje zastrzeżenia. Urząd Marszałkowski zgodnie z prawem może dofinansować wyłącznie remonty i inwestycje, nie zaś bieżące utrzymanie. Jakakolwiek próba przerzucenia przez PIS odpowiedzialności na osoby spoza „ich układu”, spotka się ze stanowczym sprzeciwem” – czytamy na jej fanpage’u.

Sesja nadzwyczajna rozpocznie się o godz. 16.00.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. O Pani Wodzińskiej zdania nie mam ale od Pana Picheta oczekiwałbym bardziej lotnego języka niż „pajacowanie”. Wstyd Panie Pichet

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick