Darmowe bony od popularnej drogerii? To oszustwo!

0
"Cześć! Rossmann daje darmowe bony na zakupy (...)" - tak zaczynają się wiadomości, które krążą w internecie i przesyłane są za pomocą Facebooka. Informacje te są jednak rozsyłane bez wiedzy użytkownika konta i zawierają link, który może narobić kłopotów wielu osobom.

Tego typu wiadomości użytkownicy Facebooka dostawali już w 2018 roku. Sytuacja powtarzała się w 2019 i roku obecnym. Jeden z internautów zgłosił się do redakcji wlkp24.info pokazując zrzut ekranu swojego telefonu i treści wiadomości, którą otrzymał.

Fot. Czytelnik

Kliknięcie w link i wypełnienie ankiety może spowodować, że hakerzy staną się posiadaczami naszych danych osobowych. Na zaistniałą sutuację odpowiedziało biuro prasowe firmy Rossmann i jak informuje w rozmowie z Radiem Zet: “Akcja jest organizowana bez zgody i wiedzy naszej firmy, a wszystkie informacje, które są przekazywane w związku z prowadzeniem tej akcji – w tym w szczególności zbieranie jakichkolwiek danych osobowych (np. numeru telefonu, adresu e-mail) – są nieprawdziwe i nie pochodzą od Rossmanna”.

Rzecznicy firmy odnoszą się także do SMS-ów, jakie otrzymują użytkownicy telefonów o nagrodzie lub przesyłce od firmy. Oczywiście tam także podany jest link, który ma przekierować na odpowiednią stronę. “Informujemy, że nasza firma nie prowadzi wysyłki SMS-ów, w których klienci są proszeni o kliknięcie w podejrzany link, by np. odebrać nagrodę lub rzekomą przesyłkę od Rossmanna”czytamy w informacji prasowej drogerii.

Kolejnym przykładem niebezpiecznych wiadomości, jakie krążą za pośrednictwem mediów społecznościowych to informowanie o artykule, którego bohaterem ma być odbiorca wiadomości. Tam także pojawia się link do rzekomego tekstu.

Fot. Czytelnik

Specjaliści ostrzegają, że tego typu wiadomości i linki służą wykradaniu naszych danych osobowych. W niektórych, bardziej niebezpiecznych przypadkach za linkiem kryje się groźne oprogramowanie, które może pozwolić hakerom pozyskać hasła do naszej poczty czy kont bankowych.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick