DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Drzewa na cmentarzu są zagrożeniem? Problem ma być rozwiązany

Problem z drzewami na cmentarzu przy ulicy Bema w Ostrowie nasilił się po ostatnich załamaniach pogodowych. Topole, bo o ten gatunek w większości chodzi to stosunkowo słabe drzewa i wielokrotnie po większych wichurach gałęzie leżały na alejkach, w pobliżu nagrobków. – Pojawiały się inicjatywy, od osób, które mają w pobliżu wspomnianych drzew groby swoich najbliższych, by ten problem rozwiązać – tłumaczy ksiądz prałat Witold Szala, proboszcz Parafii św. Antoniego Padewskiego, która zarządza cmentarzem.

Kroki w tej sprawie zostały podjęte. – W marcu odbyła się wizja lokalna wiceprezydenta Ostrowa Wielkopolskiego wraz z przedstawicielkami urzędu ochrony środowiska, podczas której wyznaczono drzewa, które należałoby usunąć. W kwietniu jako zarządca cmentarza wystąpiłem z wnioskiem o pozwolenie na wycinkę, a w maju otrzymałem takowe zezwolenie – informuje ks. Szala

W treści zezwolenia jako możliwy termin wykonania pracy wskazano czas od 15 października 2021 do 28 lutego 2022 roku. Jest to związane okresem ochronnym ptaków, który uniemożliwia wycinkę w tym momencie.

Miejsce po wyciętych drzewach nie pozostanie puste. Gatunki nowo posadzonych drzew zostana dobrane tak, by nie rozrastały się tak, ja te stare i nie stwarzały zagrożenia na cmentarzu.

Napisz do autora

Komentarze (22)
 • K
  Karolina.

  wtorek, 27 lipca, 2021

  Drzewa na cmentarzu to nie tylko zagrożenie przez wichury jak w Ostrzeszowie, ale i zmora tych, co sprzątają. Zwłaszcza po dębach i kasztanach jest pełno liści. Do tego pełno żołędzi albo klejących się kwiatów kasztana. Ptaki robią i też swoje na pomnikach. Dobrze, że w Ostrzeszowie zdecydowali się ściąć stary dąb w pobliżu gdzie mam grób bliskich.

  Odpowiedz
 • A
  Anonim

  wtorek, 27 lipca, 2021

  Szkoda że cmentarz bardzo zaniedbany jest. A duże pieniądze za miejsce biorą.

  Odpowiedz
 • M
  Maria

  wtorek, 27 lipca, 2021

  Mam nadzieję, że zostaną również ponad 30-metrowe drzewa ( nie topole), które zostały posadzone przez ludzi bez wyobraźni między nagrobkami.

  Odpowiedz
 • R
  Renia

  środa, 28 lipca, 2021

  To jest problem z którym walczymy już wiele lat,mamy nadzieję,że ks. Witold nas nie zawiedzie.

  Odpowiedz
 • B
  ban8976

  środa, 28 lipca, 2021

  innego terminu nie bylo … 15 pazdziernika…ludzie zaczynaja dbac ,sprztac groby przed 1 listopada… cos ten proboszcz antoniego to nie myśli

  Odpowiedz
 • A
  Anna

  środa, 28 lipca, 2021

  Powinno być więcej drzew, tylko trzeba o nie dbać, a nie zostawiać same sobie. Po posadzeniu podlewać, a gdy się rozrosną dbać o koronę, odpowiednio przycinać. Na miejscu poprzednio wyciętych drzew na cmentarzu nie posadzono nowych i teraz zapewne też nie będzie. A co do liści spadających, to naprawdę szkoda nawet komentować, lepiej wybetonować każdy centymetr tej biednej planety…

  Odpowiedz
 • U
  Ulik

  środa, 28 lipca, 2021

  Sadzenie drzew między grobami to brak wyobraźni. Zagrożenie dla pomników, problem z liśćmi a nade wszystko brudzące pomniki ptaki (odchody). Jesienią wszechobecne skorupy po orzechach i gnijące liście. Powinien być wprowadzony zakaz sadzenia drzew , chyba że w miejscach gdzie nie stanowią zagrożenia i tylko przez zarządcę cmentarza !

  Odpowiedz
 • T
  Td

  środa, 28 lipca, 2021

  A może zamiast drzew posadzić wtedy żywopłoty (liguster) !

  Odpowiedz
 • G
  GN

  środa, 28 lipca, 2021

  Bardzo śmiecą brzozy, nie tylko liśćmi ale i wtedy gdy kwitnie. Sprzątanie jest uciążliwe. A najczęściej sprzątają starsze osoby.

  Odpowiedz
 • A
  Anna

  środa, 28 lipca, 2021

  Cmentarz nie powinien być pustynia . Trzeba sądzić drzewa i krzewy w alejach i miejscach nie kolidujących bezpośrednio z grobami. Cmentarna tradycja to drzewa i charakter ,, parku” z alejkami ’ – klimat spokoju i śpiewu ptaków. Od zagospodarowania optymalnego są fachowcy od zieleni.. Już sami leśnicy wycinanja ponad miarę drzewa – dbajmy więc o zielen również na cmentarzach !

  Odpowiedz
 • SK
  Stefan K

  środa, 28 lipca, 2021

  SADZENIE DRZEW NA CMENTARZACH TO JEDNO WIELKIE NI3EPOROZUMIENIE , NIKT POTEM O TE DRZEWA NIE DBA , ROSNĄ PO 20 METRÓW W GÓRE ,PRZYJDZIE JEDNA WIELKA WICHURA I DRZEWA SIE PRZEWRACAJA I POMNIKI POUSZKADZANE ,POTRZASKANE, TO SAMO JEST NA UL. LIMANOWSKIEGO , DRZEWA SADZONE MIEDZY GROBAMI TO PARANOJA JAKAŚ , KORZENIE WIELKICH DRZEW WYSADZAJĄ POMNIKI W GÓRE I TRZEBA PONOWNIE POMNIKI
  ROZBIERAĆ I SKŁADAC Z POWROTEM , JA JUŻ 3 RAZY ROZBIERAŁAM POMNIK I PONOWNIE SKŁADALIŚMY , I TO SA DLA NAS KOSZTA OLBRZYMIE .MOŻE BY TAK ŁASKAWIE PROBOSZCZ Z FARY ZAINTERESOWAŁ SIE DRZEWAMI NA CMENTARZU PRZY ULICY LIMAOWSKEIGO , TRZEBA USUNĄĆ TE DRZEWA KTÓRE BYŁY POSADZONE 50 LAT TEMU MOŻE WIECEJ , MIEDZY GROBAMI , TE DRZEWA SA ZAGROŻENIEM DLA POMNIKÓW, PRZY KOLEJNEJ WICHURZE , BEDA ZNOWU PROBLEMY , I NAPRAWIANIE POMNIKÓW, CHODZI MI TYLKO O DRZEWA KTÓRE SA POSADZONE , W ŚRODKU TYCH POSZCZEGÓLNYCH KWARTAŁÓW NA CMENTARZU .BARDZO PROSIMY O JAKIŚ ODZEW W TEJ SPRAWIE KS. PROBOSZCZA Z FARY I POMOC W ROZWIKŁANIU POSADZONYCH DRZEW W SRODKU CMENTARZA POMIĘDZY GROBAMI .

  Odpowiedz
 • N
  Nina

  środa, 28 lipca, 2021

  Wszystkie cmentarze w Ostrowie wielkopolskim mimo, że mają zarządców, są zaniedbane. Każdy kto ma bliską zmarłą osobę w miarę sił dba i porządek na grobie i wokół, ale są groby, i które nikt nie dba są zarośnięte chwastami, poprzewracane tablice, popękane płyty, niektórzy ludzie robią śmietnik na takim opuszczonym grobie, co jest zwykłym chamstwem u brakiem kultury. Chodniki i pomniki są poprostu zanieczyszczone dochodami gołębi. Chwasty rosną do wysokości prawie dwóch metrów. Pytam czy zarządcy, którzy pobierają opłaty za pochówek, za postawienie pomnika nie mogą zrobić oprysków na chwasty i uporządkować przestrzeni między grobami od tych chwastów?!!! Cmentarz to miejsce uświęcone i dbałość o niego świadczy o kulturze ludzi.

  Odpowiedz
 • A
  Andrzej

  środa, 28 lipca, 2021

  Tak to prawda na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego , najwyższy czas zrobić porządek z drzewami które maja po 50 lat i napewno więcej lwysokość tych drzew 30 może 40 metrów. Przy każdej dużej wichurze pomniki są uszkadzane , przez spdające z tych drzew olbrzymie odrywające sie konary, zwłaszcza drzewa które sa posadzone przed laty miedzy grobami , te uszkodzone spadające olbrzymie konary drzew uszkadzają pomniki , co doprowadza , do ciągłego powtarzającego sie naprawiania pomników, i doprowadza właścicieli do kosztów naprawy pomnika, tak nie może być , żeby żarzadcy cmentarza niezgłaszali , tego typu tak ważnych spraw , do parafi kosciła Farnego

  Odpowiedz
 • E
  Ernest

  czwartek, 29 lipca, 2021

  Może Proboszcz z koscioła Farnego zajmie sie ta sprawą drzew ,chodzi tylko o drzewa które sa stare bardzo wysokie i rosną miedzy grobami ,( NIE CHODZI O DRZEWA KTÓRE SA W GŁÓWNEJ ALEI CMENTARZA. )Tak dalej nie może byc żeby te drzewa ktore były ponasadzane pomiędzy grobami , niszczyły pomniki , a wielkie korzenie tych drzew podnosiły płyty nagrobne . Prosimy o zainteresowanie sie kościoła ,to PILNA SPRAWA.

  Odpowiedz
 • W
  Wojtek

  czwartek, 29 lipca, 2021

  Może w końcu ks. Proboszcz z Fary , zainteresuje sie tematem tych drzew na cmentarzu na Limanowskiego , które były sadzone pomiędzy grobami , i korzenie tych drzew , wysadzaja plyty nagrobne .

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz