DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

„Doświadczone osoby zarabiają dużo mniej, niż koleżanki prosto po studiach”

Pielęgniarki są z reguły największą grupą zawodową w każdym szpitalu. Najniższe pensje w służbie zdrowia ustala się obecnie na podstawie przepisów wprowadzonych w połowie 2022 roku.

Ustawa zakłada obliczenie wysokości wynagrodzenia na podstawie posiadanego wykształcenia:

  • pielęgniarki po liceum medycznym bez specjalizacji lub po licencjacie bez specjalizacji – pensja podstawowa 5300 zł brutto,
  • pielęgniarki po liceum medycznym ze specjalizacją lub po licencjacie specjalizacją – pensja podstawowa 5700 zł brutto,
  • magister pielęgniarstwa ze specjalizacją pensja podstawowa 7300 zł brutto.

Warto zwrócić jednak uwagę na to, że pielęgniarek, które są w grupie o najwyższych zarobkach jest w Polsce zaledwie 30%. W 1997 r. na mocy europejskiego porozumienia o kształceniu pielęgniarek i położnych zlikwidowano licea medyczne. Od tego momentu, by zostać pielęgniarką trzeba ukończyć studia. Dlatego poziom wykształcenia w tym zawodzie różni się obecnie.

Ministerstwo zdrowia umożliwiło pielęgniarkom po liceach medycznych podniesienie kwalifikacji wprowadzając tzw. studia pomostowe.

Problemem w kwestii zawodu pielęgniarki jest też to, że jest ich coraz mniej. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku osób pracujących w tym zawodzie było ponad 200 tys.

Czy w szpitalach w Krotoszynie i w Ostrzeszowie brakuje pielęgniarek? Czy same zainteresowane uważają taki podział płac za niesprawiedliwy? O tym w materiale wideo.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz