DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dostałeś maila z ZUS-u? To oszustwo!

Dostałeś maila z ZUS-u? Bądź ostrożny, bo to oszustwo. Tak informują pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy podkreślają, że nie wysyłają maili do klientów. – Oszuści chcą uzyskać dostęp do danych zgromadzonych na komputerach klientów ZUS-u. Ich aktywność ponownie się nasiliła. Tylko w poniedziałek rano zadzwoniło do nas kilkanaście osób z informacją o dziwnych mailach, w których jako nadawca figuruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W temacie wiadomości wpisana jest fraza „Zaległe składki”, zaś w samym mailu prośba o potwierdzenie odebrania wiadomości – wyjaśnia Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

>> Obserwuj nas również na Instagramie! <<

Jak zaznacza ,klienci w porę zwrócili uwagę na nieprawidłowy adres mailowy, który był w stopce wiadomości. Był on oparty o rządową domenę „gov.pl”. To powinno obudzić czujność adresatów maili, ponieważ zarówno strona internetowa jak i konta pocztowe pracowników ZUS-u są zarejestrowane w domenie „.pl”. – Kontakt elektroniczny ze strony zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził zgodę na taką formę kontaktu – podkreśla Marlena Nowicka.

Pracownicy ZUS-u przestrzegają przed otwieraniem tego typu maili, a tym bardziej przed podawaniem ich nadawcy jakichkolwiek danych.

Korespondencja tego typu ma najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci. W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką ZUS-u lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 – informuje regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz