DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dobre wieści dla zwierzolubów! Większe pieniądze na zapobieganie bezdomności zwierząt w Ostrowie

Miejscy urzędnicy dokonali zmian, które powinny ucieszyć organizacje prozwierzęce walczące o poprawę bytu bezdomnych psów i kotów. Po raz pierwszy Urząd Miejski Ostrowa Wielkopolskiego postawił na finansowanie działań profilaktycznych, które z czasem ograniczą zjawisko bezdomności zwierząt. Mowa o czipowaniu oraz sterylizacji i kastracji zwierząt posiadających właścicieli. Na ten cel zarezerwowano 100 tys. zł.

CZYTAJ: Wolnożyjące koty mają schronienie. W Ostrowie stanęły dla nich budki

Niewykluczone, że to głos mieszkańców spowodował, iż urząd zdecydował się przeznaczyć na to zadanie pieniądze. Przypomnijmy ze jednym ze zwycięskich projektów w ramach Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego w 2019 roku było „Ograniczanie bezdomności  zwierząt poprzez sterylizację/kastrację psów i kotów właścicielskich”. Inicjatywa warta 40 tys. zł uzyskała 611 głosów i cieszyła się dużym zainteresowaniem. W ciągu kilku miesięcy zostało wysterylizowanych bądź wykastrowanych ponad 100 zwierzaków. Projekt Karoliny Okrój o tej samej tematyce zwyciężył po raz drugi w kolejnym Ostrowskim Budżecie Obywatelskim. Dzięki temu kolejne 40 tys. zł zostanie przeznaczonych na ten cel.

Pozytywne zmiany w projekcie wprowadzono także z myślą o kotach. O poprawę ich bytu przedstawiciele organizacji prozwierzęcych również walczyli od lat. Projekt tegorocznego programu zakłada zwiększenie wydatków na leczenie kotów wolnożyjących o połowę (do 20 tys. zł). Kolejne 10 tys. zł więcej planuje się przeznaczyć na wykonanie zabiegów sterylizacji i kastracji kotów (pełna kwota zarezerwowana na ten cel to 50 tys. zł).

Nowością ma być także znakowanie, czyli czipowanie kotek wolnożyjących.

W projekcie uwzględniono także wydatki na promowanie prawidłowych postaw i zachowań człowieka w stosunku do zwierząt. Na ten cel miasto planuje wydać 2 tys. zł.

CZYTAJ TEŻ: Prezes odwołany po dwudziestu latach

Coraz więcej gmin w Polsce decyduje się na działania mające znacząco ograniczyć problem bezdomności czworonogów wydatkując pieniądze właśnie na sterylizację i kastrację oraz znakowanie zwierząt posiadających właścicieli. Dzięki takim działaniom prewencyjnym do schronisk trafia dużo mniej psów i kotów. Przykładem tego, jak skutecznie radzić sobie z problemem bezdomności zwierząt, może być gmina Aleksandrów Łódzki. Nie tylko od kilku lat umożliwia bezpłatne sterylizacje zwierząt właścicielskich, ale wprowadziła także obowiązek chipowania psów mieszkających na terenie gminy oraz dodatkowo bezpłatną karmę i opiekę weterynaryjną dla psich seniorów adoptowancyh ze schroniska.

Czy w ślad za działaniami miasta pójdą kolejne samorządy finansujące Międzygminne schronisko dla bezdomnych zwierząt w Wysocku Wielkim? Czy także one umożliwią swoim mieszkańcom skorzystanie z bezpłatnej sterylizacji i kastracji oraz czipowania psów i kotów? Spośród wszystkich samorządów wchodzących w skład powiatu ostrowskiego, na razie tylko Ostrów Wielkopolski wprowadza taką możliwość.

Napisz do autora

Komentarze (5)
 • MZ
  Miłośniczka zwierząt

  czwartek, 4 lutego, 2021

  Super. Bardzo dobrze.

  Odpowiedz
 • P
  Psiara

  czwartek, 4 lutego, 2021

  Brawo Ostrów Wlkp.!!! Mądre decyzje!

  Odpowiedz
 • A
  asdf

  czwartek, 4 lutego, 2021

  Zwierzolubów – co za słowo 😛
  Tak czy inaczej – wielkie brawa!!! 🙂

  Odpowiedz
 • F
  Freedom

  czwartek, 4 lutego, 2021

  To jest jakaś granda żeby na koszt podatnika kastrować, chipować czyjeś psy. Jeżeli jest się właścicielem to ponosi się odpowiedzialność za własne zwierzę w tym odpowiedzialność materialną. Psa należy wykastrować, szczepić i leczyć na własny koszt! Niby komuna obalona w latach 90, a socjalizm żyw jak nigdy.

  Odpowiedz
 • Z
  Zwierzolub

  czwartek, 4 lutego, 2021

  Brawo dla Pani Prezydent. Podziękowania należą się również zastępcy Pani Prezydent panu Mikołajowi Kostce za podjęcie zdecydowanych kroków na rzecz poprawy bytności zwierząt w naszym mieście!

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz