DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dni Ostrzeszowa z O.S.T.R, Sarsą, Urszulą i potrawami z gęsi [ZDJĘCIA]

Zarówno w sobotę jak i w niedzielę parking przy ul. Kaliskiej w Ostrzeszowie „pękał w szwach”. Atrakcji było co nie miara. W sobotę, na początek występy lokalnych zespołów – The Foomix, Chóru Joyful Gospel, Miejskiej Orkiestry Dętej, a na wieczór coś dla fanów rapu – koncert Adama Ostrowskiego, czyli inaczej O.S.T.R. Niedziela z kolei to XIV Ogólnopolski Festiwal Pasztetników i Potraw z Gęsi. A na deser – występ znanej wszystkim Sarsy i Urszuli. Najmłodsi też nie mogli narzekać na nudę – dmuchane zamki, zjeżdżalnie, trampoliny cieszyły się ogromnym powodzeniem.

Tradycją jest już to, że podczas festiwalu odsłania się nowe tablice w tzw. Alei Gwiazd Sztuki Kulinarnej. Tym razem aleja wydłużyła się o kolejne dwie tabliczki – Izabeli Byszewskiej i Pawła Lorocha. Izabela Byszewska jest dziennikarką, koordynatorką i trenerką projektów inspirujących zrównoważony rozwój lokalny oraz partnerstwo inicjatyw społecznych na wsi, zaś Paweł Loroch to dziennikarz kulinarny, pisarz i fotograf.

W tym roku na Ogólnopolski Festiwal Pasztetników i Potraw z Gęsi wpłynęło 45 produktów – 23 pasztety i 22 potrawy z gęsi.

W kategorii Przedsiębiorstwa i firmy branży mięsnej, restauracje i stołówki pierwsze miejsce zdobyła restauracja P jak PYSZNIE w Kępnie – za pasztet mus z wątróbki z wiśniówką.
W kategorii Koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne i osoby indywidualne zwyciężyło KGW Korpysy, które przyrządziło pasztet z gruszką.
W kategorii Szkoły I miejsce zajął Zespół Szkół nr 2 w Ostrzeszowie – za pasztet z boczkiem, a w kategorii Wystawcy zagraniczni – Szkoła Ogrodnicza w Litomyślu (Czechy) za pasztet czosnkowy.
W konkursie potraw z gęsi w poszczególnych kategoriach zwyciężyli odpowiednio: restauracja P jak PYSZNIE w Kępnie (rolada z gęsi z farszem orzechowym), Marcin Kucharski Marcin z Ostrzeszowa (żur na gęsinie) oraz Zespół Szkół nr 2 w Ostrzeszowie (gołąbki z mięsem gęsim).
Rozegrano także konkurs na najładniejsze stoisko kół gospodyń wiejskich. Pierwsza nagroda trafiła do KGW w Niedźwiedziu. W konkursie na najlepszą nalewkę zwyciężył Andrzej Nowocień, najlepszy placek drożdżowy upiekło KGW Zajączki, najładniejsze stoisko regionalne zaprezentował Wojciech Komperda.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz