DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Czas decyzji. Polacy wybierają posłów i senatorów [AKTUALIZACJE][ZDJĘCIA]

15 października to dzień wyborów parlamentarnych. Lokale wyborcze zostały otwarte, a mieszkańcy regionu i całej Polski oddali już pierwsze głosy.

Polacy uprawnieni do głosowania wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. Zgodnie z przepisami prawo do głosowania ma obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Muszą to być też osoby posiadające pełnię praw publicznych oraz są wpisane do stałego rejestru wyborców.

Mieszkańcy południowej Wielkopolski wybierają posłów w okręgu nr 36, który obejmuje obszary powiatów: gostyńskiego, jarocińskiego, kaliskiego, kępińskiego, kościańskiego, krotoszyńskiego, leszczyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego, rawickiego oraz miasta na prawach powiatu: Kalisz i Leszno.

Z kolei w wyborach do Senatu południowa część Wielkopolski obejmuje okręgi nr 94, 95 i 96. Pierwszy dotyczy mieszkańców powiatu gostyńskiego, kościańskiego, leszczyńskiego i rawickiego oraz miasto na prawach powiatu – Leszna. Drugi obejmuje obszary powiatów: kępińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego. Okręg 96 to tereny powiatów: jarocińskiego, kaliskiego, pleszewskiego oraz miasto na prawach powiatu – Kalisz.

Warunkiem wydania karty do głosowania jest okazanie komisji dokumentu potwierdzającego tożsamość. Najczęściej jest to dowód osobisty, jednak można go zastąpić też innym dokumentem np. paszportem bądź posłużyć się elektroniczną formą za pomocą aplikacji mObywatel.

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata lub kandydatki. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

Lokale wyborcze zostały otwarte o 7.00 i będą czynne do 21.00. (od 7.00 do 21.00).

W Krotoszynie, Ostrowie Wielkopolskim, Jarocinie i Pleszewie wszystkie lokalne wyborcze zostały otwarte zgodnie z planem. Podobnie w Ostrzeszowie, jednak tam dwie komisje zlokalizowane w szpitalu i domu pomocy społecznej, za zgodą Komisji Wyborczej w Kaliszu zostaną otwarte w późniejszych godzinach.

AKTUALIZACJA 10.00

Początek wyborów w południowej Wielkopolsce przebiega spokojnie. Policjanci z komend powiatowych policji w Ostrowie Wielkopolskim, Krotoszynie, Ostrzeszowie i Pleszewie nie odnotowali – do tej pory – przypadków związanych z łamaniem ciszy wyborczej czy innych incydentów, który zakłóciłyby przebieg wyborów.

AKTUALIZACJA 12.00

Mieszkańcy południowej Wielkopolski od 7.00 odwiedzają lokale wyborcze, by wziąć udział w wyborach. Głosy oddają także mieszkańcy Jarocina.

AKTUALIZACJA 12.35

Urny wyborcze w lokalach w Gutowie i Franklinowie (gmina Ostrów Wielkopolski) powoli wypełniają się kartami do głosowania. Komisje wyborcze czekają na kolejnych głosujących.

AKTUALIZACJA 13.09

Znamy pierwsze informacje dotyczące frekwencji w wyborach parlamentarnych 2023. Są to dane na godzinę 12.00. W Ostrowie Wielkopolskim frekwencja wynosi 22,8%, w Krotoszynie 22,3%, w Pleszewie 19,89%, w Jarocinie 19,18%, w Ostrzeszowie 19,25%, w Kaliszu 23,76%. Z kolei w gminie Ostrów Wielkopolski frekwencja wynosi 20,80%.

W naszym regionie frekwencja wyborach do Sejmu i Senatu wynosi 20,05%, a w całej Polsce 22,59%.

AKTUALIZACJA 14.15

Państwowa Komisja Wyborcza wydała komunikat w sprawie wydawania kart do głosowania. Czytamy w nim: „W związku z docierającymi do Państwowej Komisji Wyborczej bardzo licznymi skargami, że obwodowe komisje wyborcze pytają wyborców, które karty do głosowania wydać, Państwowa Komisja Wyborcza poleca, aby niezwłocznie przekazać komisjom obwodowym, że działanie takie jest niedopuszczalne (…) Należy wskazać komisjom, że to wyborca ma prawo odmówić przyjęcia którejś z kart do głosowania, natomiast komisja obwodowa nie może pytać, które karty wydać.”

Cały dokument dostępny jest TUTAJ.

AKTUALIZACJA 17.30

Otrzymaliśmy dane dotyczące frekwencji w regionie na godzinę 17.00:

W Ostrowie Wielkopolskim frekwencja wynosi 58,10% , w Krotoszynie 58,23%, w Pleszewie 57,40%, w Jarocinie 54,93% , w Ostrzeszowie 54,42%, w Kaliszu 59,16%. Z kolei w gminie Ostrów Wielkopolski frekwencja wynosi 57,31%.

W naszym regionie frekwencja wyborach do Sejmu i Senatu wynosi 56,62%, a w całej Polsce to 57,54%.

Nie zgłoszono żadnych incydentów, które miałyby zakłócić i wydłużyć ciszę wyborczą.

CZYTAJ: Przyszedł przed lokal wyborczy z wiatrówką? Mężczyzna zatrzymany

AKTUALIZACJA 21.00

Wyniki exit poll opublikowane o godzinie 21:00:

Komitet Wyborczy Bezpartyjni Samorządowcy: 2,4%

Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe: 13%

Komitet Wyborczy Nowa Lewica: 8,6%

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość: 36,8%

Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość: 6,2%

Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni: 31,6%

Według wstępnych szacunków Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 200 mandatów, Koalicja Obywatelska na 163 mandaty, Nowa Lewica – 30, Trzecia Droga – 55, a Konfederacja na 12 mandatów.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz