Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Pikieta w Warszawie, oburzenie na propozycje wywłaszczenia i negatywne opinie na temat zaproponowanych wariantów przebiegu tras kolei dużych prędkości przez południową część Wielkopolski skłoniły przedstawicieli spółki Centralny Port Komunikacyjny do reakcji.
Pracownicy Biura Realizacji Podprogramu Kolejowego CPK skierowali do gminy Jarocin pismo w tej sprawie prezentując alternatywny wariant przebiegu trasy nazwany hybrydowym. Jak napisali łączy on w sobie „zalety kilku wariantów na poszczególnych
odcinkach”. Problem w tym, że mieszkańcy niektórych z gmin na terenie przebiegu trasy (m.in. Jarocin, Pleszew, Kalisz) w całości odrzucili wcześniejsze cztery warianty nie dostrzegając w nich żadnych zalet.
Nowa propozycja przebiegu linii kolejowej oznaczona numeracją „W9”. „Jest kompilacją przebiegu wariantu W1 do rejonu Kalisza, W3 od Kalisza do Kotlina i W2 od Kotlina do Poznania, co przedstawia zamieszczona na kolejnej stronie mapa. Wobec tego, w analizie wielokryterialnej trasowanie W1 zostało zastąpione trasowaniem W9 i to ono jest skierowane do dalszej analizy wraz z przebiegami W2, W3 i W4 celem wybrania wariantu inwestorskiego w I kwartale 2023 r.” – czytamy w dokumencie.
Przedstawiciele spółki CPK informują, że wprowadzono też zmiany dla linii kolejowej nr 85 (Sieradz – Kalisz – Pleszew – Poznań). Dotyczą one – jak zostało to ujęte – „rozwiązań technicznych”. W związku z tym „zmieniła się zajętość terenu na wszystkich wariantach inwestycji”. Oznacza to, że w niektórych miejscach zmniejszono obszary mające zostać przejęte na potrzeby budowy kolei dużych prędkości, ale w innych zwiększono ich powierzchnię. „Zdajemy sobie sprawę, że powyższa zmiana ma wpływ na zakres Państwa działalności, jak i sytuację życiową mieszkańców” – podkreślają pracownicy tej instytucji.
Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi do przebiegu wariantu oznaczonego symbolem W9 mailowo: sekretariat@cpk.pl lub telefonicznie kontaktując się z infolinią Centralnego Portu Komunikacyjnego pod numerem +48 539 188 404. Po połączeniu należy wybrać numer 3, a w kolejnym kroku – 2.
piątek, 16 grudnia, 2022
A Ostrowa brak to norma ,gdzie nasi posłowie , przepraszam są przecież mamy posła ze Skalmierzyc
sobota, 17 grudnia, 2022
Ostrów ma s11 a Kalisz nie ma takiej drogi, więc będzie miał szybką kolej. Nie można mieć wszystkiego!
sobota, 17 grudnia, 2022
A gdzie Ostrów? Przez Skalmierzyce? gdzie psy dupami szczekają?
sobota, 17 grudnia, 2022
W Kaliszu protestowali kodziarze i uzbectwo bo tym trollom nic się nie podoba CPK i tak wstanie czy wam się podoba czy nie
niedziela, 18 grudnia, 2022
Tu nie chodzi o dobro Polski. U mnie za płotem powstanie daj Boże elektrownia atomowa a już słychać że protestują ekolodzy w Niemczech. Każdy by chciał tani Prąd i gaz, szybką kolej autostrady tylko nie za miedzą nie za płotem. Dlatego nie mamy elektrowni wiatrowych i biogazowni bo stałe komuś cos nie pasuje. To Polaku biedny głupi plac kokosy
niedziela, 18 grudnia, 2022
Do szkoły pisiaro
niedziela, 18 grudnia, 2022
Urbaniak rusz wreszcie dupe i zrób coś dla Ostrowa .Za prezydentury wypocił Pan nikomu nie potrzebną fontannę.Z rok wybory ,czuję że będzie cieniutko z pańskim posłowaniem.
niedziela, 18 grudnia, 2022
Kalisz potrzebuje bardziej autostrady,a nie szybkiej kolei.Ilu kaliszan jechało w tym roku koleją?