Coraz więcej samorządów kupuje maseczki dla mieszkańców. Kto je dostarcza?

2
Fot. trzcinica.com.pl
Kolejne samorządy włączają się w dystrybucję zakupionych przez siebie maseczek ochronnych mieszkańcom. Pakiety zostały już stworzone i w najbliższych dniach mają one trafić do domostw. Takie akcje ogłosiły m.in. gminy: Jarocin, Trzcinica i Sulmierzyce.

O gestach wsparcia mieszkańców i lokalnych firm piszemy regularnie, przedstawiając kolejne zbiórki i wyliczając kwoty, które regularnie spływają na konta szpitali w całym regionie.

CZYTAJ: 10 przypadków zakażenia w Wielkopolsce, 203 w kraju i kolejna zmarła w Poznaniu

Maseczki od samorządowców

Coraz częściej pomagają też samorządowcy. Niedawno ostrowscy radni przegłosowali przekazanie na szpital 100 tys. zł z budżetu miasta, a w czwartkowy wieczór o podobnym geście, ale w wysokości 50 tys. zł poinformował Dariusz Strugała, burmistrz Gminy i Miasta Jaraczewo w powiecie jarocińskim. “Po konsultacji z radnymi ustalono, że pieniądze zostaną przeznaczone na dofinansowanie zakupu dofinansowanie zakupu kombinezonów ochrony biologicznej, maseczek, przyłbic, gogli, środków do dezynfekcji, rękawic ochronnych, sprzętu jednorazowego, opatrunków, obłożeń oraz innego rodzaju sprzętu i środków ochrony osobistej niezbędnego w walce z epidemią koronawirusa” – wyjaśnił.

Samorządy coraz częściej jednak także na własną rękę pomagają mieszkańcom gmin i miast. Docierają do nas kolejne informacje o tym, że rządzący kupują albo planują kupić w najbliższych dniach maseczki.

Takie działania podjęły m.in. Sulmierzyce: “Zaleca się, aby w miejscach publicznych zasłaniać twarz albo własnoręcznie zrobioną maseczką, albo szalikiem. Zatem przygotowaliśmy maseczki z bawełny dla mieszkańców całego miasta.  Maseczki nie mają atestów, mogą też być wielokrotnie używane – trzeba je prać i prasować po każdym użyciu. Pamiętajmy, że profesjonalne maseczki z atestami, są dedykowane jedynie chorym oraz personelowi medycznemu, my możemy zadbać o siebie korzystając ze zwykłej ochrony i pamiętając o przestrzeganiu zasad higieny i stosując się do zaleceń” – poinformował Dariusz Dębicki, burmistrz Sulmierzyc.

Fot. sulmierzyce.pl

Podobna akcja szykuje się w gminie Trzcinica w powiecie kępińskim. Tam także władze zdecydowały się na rozdysponowanie mieszkańcom maseczek, które zostały już kupione. “Pierwsza transza trafi do każdego gospodarstwa domowego w najbliższym czasie. Jednocześnie zachęcamy do samodzielnego szycia maseczek dla siebie i swoich rodzin według załączonej informacji na stronie gminy Trzcinica. Osoby chętne do uszycia maseczek dla mieszkańców prosimy o kontakt pod nr telefonu (62) 78 15 000” – czytamy w komunikacie na stronie samorządu.

Fot. trzcinica.com.pl

O podobnym przedsięwzięciu w gminie Jarocin poinformował kilka dni temu burmistrz Jarocina Adam Pawlicki. Zakomunikował to w materiale wideo opublikowanym na swoim fanpage’u. – Każde domostwo dostanie dwie maski ochronnych, których będziecie państwo mogli używać podczas niezbędnych wyjść z domu. Tak że przyjmijcie je i korzystajcie z nich – zaapelował do mieszkańców.

screen z wideo na fanpage’u Adama Pawlickiego

ZOBACZ TAKŻE: Miał być Strajk Klimatyczny. I będzie, ale… online 

Kto dowiezie maseczki?

W gminie Sulmierzyce maseczki zostaną dostarczone mieszkańcom przez pracowników Zakładu Usług Komunalnych. Co samorząd to pomysł na dystrybucję środków ochrony osobistej jest inny. I tak w gminie Jarocin zaangażowano do tego służby obrony cywilnej, ale także strażaków ochotników.

Ci z Wilkowyi poinstruowali też mieszkańców, czego nie robić, aby zachować bezpieczeństwo przy odbieraniu maseczek po ich dostarczeniu przez druhów. “Ze względu bezpieczeństwa Państwa i Naszego prosimy nie wychodzić z domu do strażaków! Maseczki zostawimy na klamkach Państwa uliczek, skrzynkach pocztowych. Aby zabrać maseczki prosimy poczekać do momentu gdy strażacy lub wolontariusze się oddalą. Maseczki zostały ufundowane przez gminie oraz miasto Jarocin” – czytamy w komunikacie na fanpage’u OSP Wilkowyja.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Nie tylko sprzedawcy powinni mieć maseczki , ale klienci wchodzący do sklepu również , nie chce kupować pomidorów czy bułek , kto nad pieczywem kaszlał albo smarkał.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick