Burmistrz o wyłudzaniu, szpital o pomocy, czyli spór wokół koronawirusa

6
"Nie chcemy, aby wykorzystywano koronawirusa do wyłudzeń pieniędzy z budżetu gminy na zapłatę starych długów szpitala" - powiedział burmistrz Jarocina Adam Pawlicki, odnosząc się do akcji Szpitala Powiatowego w Jarocinie w związku z koronawirusem. Placówka nie pozostała dłużna i odpowiedziała włodarzowi listem otwartym, w którym czytamy: "Zapewniamy, że dokonamy rozliczenia każdej otrzymanej złotówki. (...) Jeśli nie chce Pan pomóc, to przynajmniej niech Pan nie przeszkadza".

W ostatnich dniach doszło do napięć między burmistrzem Jarocina Adamem Pawlickim a Szpitalem Powiatowym w Jarocinie. Takie wrażenie można odnieść po obejrzeniu nagrania włodarza opublikowanego na oficjalnym fanpage’u i odczytaniu listu otwartego przez placówkę medyczną, który powstał m.in. w odpowiedzi właśnie na słowa wypowiedziane przez Pawlickiego w materiale wideo.

CZYTAJ: Radni nie przekazali szpitalowi 500 tys. zł. Wyjaśniamy, dlaczego

Sprawa dotyczy zbiórki pieniędzy, którą prowadzi szpital, aby zebrać środki na sfinansowanie zakupów sprzętu ochronnego oraz urządzeń wykorzystywanych do walki z koronawirusem. Jarociński szpital, podobnie jak inne powiatowe placówki tego typu w regionie i w całym kraju, nie został wskazany jako ten, stojący na pierwszej linii frontu walki z patogenem, ale przykład szpitala w Krotoszynie, w którym już kilkukrotnie potwierdzono pozytywne wyniki zakażenia wśród pacjentów i personelu, wskazuje, że ochrona chorych, a także lekarzy, pielęgniarek oraz pozostałego personelu jest potrzebna jeszcze zanim jednoznacznie zostanie wykryta u kogoś choroba COVID-19.

A jednak wysłali

W liście otwartym do włodarza Jarocina czytamy, że „od tygodnia szpital spotyka się z niespotykanymi chyba w żadnym innym miejscu w Polsce działaniami, jakie prowadzi Burmistrza Jarocina Adam Pawlicki”. Jak dowiadujemy się z kolejnych zdań, chodzi o słowa, które włodarz wypowiedział podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej. „W ubiegłą środę 25.03.2020 r. kilka godzin po przesłaniu do Urzędu Miasta i Gminy Jarocin naszego apelu o wsparcie, podczas sesji Rady Miasta Burmistrz Adam Pawlicki mówił: „Nie mamy żadnych zgłoszeń co do pomocy z jarocińskiego szpitala, ani ze strony właściciela, czyli zarządu powiatu, ani też zarządu szpitala”. Burmistrz stwierdził też: „Jak ktoś robi prywatnie zrzutkę, to my nie możemy z budżetu płacić na takie konta pieniędzy” – czytamy w piśmie wystosowanym przez władze lecznicy.

Szpital wskazuje, że „były to stwierdzenia całkowicie nieprawdziwe (…), a apel zarządu Szpitala o wpłaty na specjalne konto placówki nie jest „prywatną zrzutką” – kontynuują władze lecznicy.

CZYTAJ: Pieniądze, jedzenie, woda, maseczki. Jak mieszkańcy pomagają szpitalowi?

Długi i nieodpowiedzialni politycy

Kolejne słowa burmistrza, do których się odnoszą to te wypowiedziane w materiale wideo opublikowanym na fanpage’u włodarza Jarocina. „Nie chcemy, aby wykorzystywano koronawirusa do wyłudzeń pieniędzy z budżetu gminy na zapłatę starych długów szpitala, które zostały wygenerowane w ostatnich latach przez nieodpowiedzialnych polityków” – zakomunikował w nagraniu Adam Pawlicki.

W odpowiedzi władze szpitala wskazują, jakoby burmistrz sformułował przeciwko nim „zarzut próby popełnienia przestępstwa, mówiąc o rzekomym „wyłudzaniu pieniędzy”. „Jeszcze raz zaznaczamy: pieniądze wpłacane przez Darczyńców na specjalne konto Szpitala Powiatowego w Jarocinie będą wydane wyłącznie na zabezpieczenie pacjentów i personelu przed zagrożeniem, jakie stanowi epidemia koronawirusa. Rozliczenie każdej złotówki zostanie podane do publicznej wiadomości. Żadna złotówka nie będzie przeznaczona na spłatę długów, które narastały przez kilkanaście lat, także w okresie, kiedy Szpitalem Powiatowym w Jarocinie zarządzali i jego funkcjonowanie z pozycji Starosty nadzorowali obecni bliscy współpracownicy Burmistrza Jarocina” – piszą władze Szpitala Powiatowego.

Prezes Zarządu Szpitala Powiatowego w Jarocinie Henryk Szymczak i dyrektor ds. medycznych dr Włodzimierz Budzyński, którzy podpisali się pod listem, na koniec skierowali do Adama Pawlickiego te słowa: „Zwracamy się do Pana z apelem o zaprzestanie akcji dezinformowania społeczeństwa powiatu jarocińskiego, posługiwania się nieprawdą w wystąpieniach dotyczących funkcjonowania Szpitala Powiatowego w Jarocinie i akcji jego wsparcia. Pomocy udzieliło już wielu przedsiębiorców, indywidualnie samorządowcy i osoby prywatne. Prowadzimy rozmowy z samorządami powiatu jarocińskiego na temat możliwości i form ich wsparcia w tej nadzwyczajnej sytuacji. Nie możemy jednocześnie pozostawić bez reakcji Pana wystąpień publicznych, którymi szkodzi Pan Szpitalowi Powiatowemu w Jarocinie, jego pacjentom i personelowi. Jeśli nie chce Pan pomóc, to przynajmniej niech Pan nie przeszkadza”.

Gmina chce pomóc pracownikom szpitala, ale materialnie

W apelu opublikowanym na fanpage’u Szpitala Powiatowego w Jarocinie można znaleźć również deklarację, że placówka „dokona rozliczenia każdej otrzymanej złotówki”.

W materiale wideo zamieszczonym na facebookowej stronie burmistrza Adama Pawlickiego pada natomiast deklaracja dotycząca pomocy pracownikom szpitala. „Postanowiliśmy bezpośrednio państwu pomóc i dać wsparcie materialne każdemu z pracowników szpitala. W przyszłym tygodniu dostarczymy w dowód wdzięczności za waszą ciężką i niebezpieczną pracę, paczki i pomoc materialną, którą każdy pracownik, który pracuje i nie jest na urlopie macierzyńskim, wychowawczym bądź długotrwałym zwolnieniu lekarskim, pomoc z naszej strony tak, żeby również państwu pomóc bezpośrednio. Żeby te pieniądze, które przekażemy na pomoc wam też, nie były wykorzystane do spłacenia starych długów szpitala” – zadeklarował burmistrz Jarocina.

Przeczytaj cały list otwarty szpitala do burmistrza Adama Pawlickiego

CZYTAJ: Pielęgniarki, salowa i pacjenci. Szczegóły dot. koronawirusa w krotoszyńskim szpitalu

Nagranie, o którym mowa, było też próbą zachęcenia mieszkańców do wsparcia działań gminy Jarocin, a właściwie Fundacji Animacji Społeczno-Ekonomicznych, której przewodzi Marcin Jantas, prezes gminnej spółki Jarocin Sport. – Zapraszam od 8.00 do 16.00 do siedziby spółki wszystkie osoby, które chciałyby wesprzeć naszą akcję i przekazać dla fundacji materiały rzeczowe, które posłużą walce z koronawirusem – powiedział w dalszej części nagrania szef spółki i prezes FASE.

Zobacz całe wideo opublikowane na fanpage’u Adama Pawlickiego

Gmina Jarocin w walce z KORONAWIRUSEM!

🆘Dotrzemy z pomocą do wszystkich mieszkańców Gminy Jarocin❗️✅Od soboty jednostki OSP🚒 do każdego domostwa🏠🏢 będą dostarczać po 2 szt. maseczek materiałowych do wielokrotnego użycia😷👍. ✅Szczególne słowa podziękowania👏 składam pracownikom Szpitala Powiatowego w Jarocinie🚑, którym przekażemy środki ochrony osobistej oraz paczki z żywnością📦❤️✅Bądźmy odpowiedzialni i ostrożni☣️✅Od nas wszystkich zależy nasze zdrowie💊🩺Przyłącz się do akcji i wspomóż Zbiórka na walkę z koronawirusem#zostańwdomu

Opublikowany przez Adama Pawlickiego Wtorek, 31 marca 2020

Koronawirus w powiecie jarocińskim*

  • 3 osoby zakażone
  • 2 osoby hospitalizowane (osoby zakażone)
  • 214 osób objętych kwarantanną (gmina Jarocin: 120, gmina Żerków: 67, gmina Kotlin: 8, gmina Jaraczewo: 19)
  • 25 osób objętych nadzorem

* dane na dzień 2 kwietnia, godz. 12.00

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick