Co z terenem przy ul. Kościuszki? Mają ruszyć rozmowy z mieszkańcami

20
Fot. Fanpage Beaty Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego
Powraca temat terenu między ulicami Kościuszki i Wrocławską w Ostrowie. Obecnie znajdują się tam garaże, a miasto chce zagospodarować ten teren nie do końca po myśli mieszkańców. Władze miasta informuję, że ruszają w tym temacie konsultacje społeczne.

Temat był już poruszany na sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego w maju 2018 roku. Wtedy też głos zabrała Milena Kowalska, która apelowała o powrót do zapomnianego przez wszystkich tematu zagospodarowania tej przestrzeni. – Teren jest zaniedbany, niezagospodarowany, nie ma środków ani w budżecie, ani w wieloletniej prognozie finansowej zabezpieczonych na to, aby powstało tam cokolwiek. Nie może być tak, że trwa sięga tam do kolan, mieszkańcy zostali pozbawieni swoich majątków, bo przecież oni w te garaże inwestowali, a nie dzieje się tam absolutnie nic – mówiła w 2018 roku radna Milena Kowalska.

CZYTAJ: Nawet 10 mln zł nawiązki dla sprawców przestępstw środowiskowych

Od strony ulicy Kościuszki znajdują się dwa rzędy blaszanych garaży z bardzo nierówną drogą gruntową po środku. Po prawej stronie, aż do ulicy Wrocławskiej, rozciąga się zadrzewiony pas z wydeptanymi ścieżkami. Władze miasta chciały przeznaczyć ten teren na drogę, która łączyć będzie ulicę Kościuszki z Wrocławską. Nie godzą się na to mieszkańcy okolicznych bloków, którzy zdecydowanie bardziej woleliby tam parking lub tereny zielone i rekreacyjne. – Skoro wiele lat temu uchwalony został plan przewidujący tu drogę, której – jak sam się przekonałem na miejscu – niekoniecznie życzą sobie mieszkańcy, to powinniśmy wspólnie z nimi szukać lepszych rozwiązań – mówi zastępca Ostrowa Wielkopolskiego Mikołaj Kostka.

Data i forma konsultacji społecznych nie jest jeszcze znana. Władze Ostrowa mają poinformować o tym w w najbliższych tygodniach.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

20 KOMENTARZE

  • 3
   1

   Pewnie masz rację. Zaorzcie to miasto, sołtyska zwinie asfalt, pogaście lampy. Przecież Wlkp. przy nazwie Ostrów Wlkp. tłumaczy się jako Wieś Leżąca Koło Przygodzic.

 1. 5
  15

  Ludzie w te garaże zainwestowali swoje pieniądze i liczą że nadal będą ich własnością chyba lepiej wyremontować drogę i teren tak aby było gdzie posiedziec na ławce i aby droga była lepsza do dojazdu do garażu .

 2. 22
  2

  Tylko ulica tak jak jest w planach az do Paderewskiego. Pani prezydent przez czas swojego urzędowania wybudowała 800m nowej drogi wiec niema szans żeby za jej kadencji coś więcej powstało.

 3. 9
  1

  Szanowna Pani redaktor, temat był poruszany trzykrotnie na sesjach w 2020 roku przez radnego Kornaszewskiego, w kwietniu, sierpniu i grudniu, bez większego odzewu ze strony Prezydent. Widać wstąpienie Pani Prezydent do stowarzyszenia Wielkopolska- kierunek Europa, prezydenta Jaśkowiaka, którego wiceprzewodniczącą jest radna Kowalska spowodowało większą aktywność Prezydent Klimek. W końcu musi się wykazać, przed swoją szefową.

 4. 18
  3

  Teren był miejski i od początku przeznaczony tylko na drogę. Miasto wyraziło warunkowo zgodę dla chętnych że mogą “postawić” tylko blaszane garaże bez fundamentów za symboliczną opłatę i z 3 miesiecznym powiadomieniem blaszaki usunąć więc niech Pani Radna nie robi wody z mózgu.

  • 7
   3

   Miasto zrezygnowało z dzierżawy 25 garaży tracąc przez 5 lat około 100 tys. zł I poza ogólnym syfem w tamtym miejscu niczego nie zrobiło. Malo tego, przed ostatnimi wyborami pokazywało mieszkańcom, jakie tam zieleńce im urządzi. i co? I nic Arturze.

 5. 9
  1

  A czy nie jest tak, że zaplanowana tam od kilkudziesięciu (sic!) lat ulica przeszkadza mieszkającej w bloku przy tym terenie mamie jednej z radnych? Umówmy się. Ludzie planujący tam ulicę kilkadziesiąt lat wcześniej chcieli rozwoju Ostrowa. Obecne z kolei chcą zwijania miasta. Radni też mają swoje partykularne interesy. A nasza sołtyska ,,wsłuchując się” w głos mieszkańców niech zwinie asfalt na ulicach w centrum i przywróci rynsztoki!

  • 7
   1

   Radni chcą głównie jednego, żeby coś z tym terenem zrobić. Utrzymywanie takiego śmietnika w centrum miasta jest nieracjonalne. Ja uważam, że jest tam miejsce na ulicę łączącą Wrocławską z Kościuszki, na chodnik ze ścieżką rowerową i na uporządkowany teren rekreacyjny. Ulicę zakłada plan zagospodarowania terenu, natomiast nie zakłada utrzymywania tego czegoś. Do roboty pani prezydent. No i jeszcze jedno, mam nadzieję, że konsultacje obejmą wszystkich mieszkańców Ostrowa, a nie tylko tych bloków. W końcu każdy chciałby nie mieć ulicy w pobliżu, ale to przecież nie wieś.

 6. 10

  Tam jest miejsce i na ulicę i na parkingi i pas zieleni. Nie bardzo rozumiem dlaczego zaplanowane od kilkudziesięciu lat przebicie między Kościuszki a Wrocławską miałoby nie zostać zrealizowane.

 7. 9
  1

  Wybudowanie w tym miejscu drogi usprawniłoby komunikację pomiędzy osiedlami, pozwalając ominąć zakorkowane śródmieście, a także zmniejszyć ruch w pasie ulic Chopina, Kompałły, Waryńskiego – w okolicy parków, Ogródków Jordanowskich. MK

 8. 2
  6

  Za starych czasów były tak przydomowe ogródki działkowe i było super. Pozwolić mieszkańcom z powrotem stworzyć to co było i będzie super.

 9. 3
  2

  Teren pozwala na swobodne wytyczenie drogi z szeroką ścieżką rowerową, która nie przebiegałaby bezpośrednio pod oknami mieszkańcom okolicznych domów. Liczne nasadzenia drzew i krzewów pozwoliłyby odseparować ruch samochodowy od rowerowego jak również od budynków. W miejsce blaszanych garaży można wybudować budynek z mieszkaniami dla systematycznych, lokalami usługowymi i podziemnym garażem. Szkoda tak cennego miejskiego terenu z pełną infrastrukturą pod blaszaki.

 10. 2
  1

  Najbardziej racjonalnym rozwiązaniem jest wybudowanie drogi z wygodną ścieżką rowerową. Okoliczni mieszkańcy niech zdecydują, czy pozostały teren przeznaczyć na skwer z ławeczkami, czy parking. MK

 11. Wybudować garażowiczom strefę SPA z tężnią i pijalnią wód na miejskim terenie – nie będą skazani na
  spożywanie alkoholu w blaszanych garażach. I oczywiście rzadnej drogi, tak aby nic nie mąciło spokoju spożywania. Najmłodszym zaś mieszkańcom zorganizować przedszkolny plac zabaw przy najbardziej ruchliwej przelotowej arterii w mieście. Wizja urbanistyczna godna pochwały.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick