DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Chcą produkować więcej biogazu i być samowystarczalni energetycznie

Zakład Gospodarki Odpadami w Jarocinie rozbudowuje system odzyskiwania energii. Niedawno rozstrzygnięto przetarg na stworzenie drugiej komory do gromadzenia biogazu. Ma być on kumulowany w nocy, kiedy zużycie energii na terenie spółki jest najmniejsze i spalany w agregacie kogeneracyjnym w godzinach największego zapotrzebowania.

Uruchomienie zbiornika ma być kolejnym elementem do uzyskania samowystarczalności energetycznej. – Koszty i zużyta energia rzutują na cenę tony śmieci, a przeróbka tony śmieci rzutuje na podatek śmieciowy. Naszym celem jest m.in. zadbać o to, aby koszty za odbiór odpadów były jak najniższe dla mieszkańców i właśnie produkcja gazu ma obniżyć koszty – informuje burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

Inwestycja pochłonie 547 967,48 złotych netto, ale ma przynieść spółce zysk w postaci oszczędności w opłatach za energię elektryczną i cieplną. Niełatwo było wyłonić firmę, która wygrała przetarg. Należało rozpisać trzy konkursy. Ostatecznie najniższą ofertę i – jak podkreślają władze spółki – jedyną, która zmieściła się w ustalonym przedziale finansowym, złożyła firma Drobud z Jarocina. Ta sama, która w ostatnim czasie wygrała przetarg m.in. na budowę łącznika pomiędzy ul. Wrocławską w centrum miasta a obwodnicą Jarocina w ciągu drogi S11.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz