Bogaty program Dni Patrona Miasta. Biegi, inscenizacje, koncerty to tylko część atrakcji

0
materiały organizatora
Cztery dni obchodów, wydarzeń, rywalizacji i atrakcji muzycznych czeka na mieszkańców Jarocina, którzy wezmą udział w obchodach Dni Patrona Miasta. Zaplanowano je na 8-11 listopada.

Tegoroczne obchody Dni Patrona Miasta w Jarocinie rozpoczną się 8 listopada od dziewięciokilometrowego „Biegu Niepodległości”, który rozpocznie się o godz. 12.00. Linia startu znajdzie się na rynku, a meta w Mieszkowie. Będzie to bieg otwarty, ale liczba miejsc jest ograniczona. Chętni mogą się zapisywać do 6 listopada pod numerem telefonu 502 109 068. Warto się spieszyć. W wachlarzu sportowych wydarzeń znajdzie się także sztafeta pływacka „Łączmy się”, która zostanie zorganizowana na basenie spółki Jarocin Sport 10 listopada. Weźmie w niej udział 101 pływaków z okazji 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Kolejne uroczystości przewidziano na 9 listopada. Wtedy już o 5.00 rozpocznie się kolejna edycja akcji plenerowej „Obudzić śpiących” na dworcu PKP w Jarocinie. Młodzież w mundurach z flagami powstańczymi i narodowymi w dłoniach będzie wręczać pasażerom przejeżdżających pociągów biało-czerwone rozetki symbolizujące Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Nie zabraknie też ulotek z informacjami o jarocińskich wydarzeniach tamtego okresu. Inscenizacja potrwa do godz. 9.00.

Tego samego dnia o 13.30 odbędzie się w ratuszu uroczysta sesja rady miejskiej. W jej trakcie zostanie podpisana umowa partnerska gminy Jarocin z miastem Opoczno. Poznamy także laureatów nagród Burmistrza Jarocina im. Stanisława Taczaka za zasługi na Ziemi Jarocińskiej. Honorowym gościem uroczystości będzie Jerzy Gogołkiewicz – wnuk generała Stanisława Taczaka, jednego z dowódców powstania.

11 listopada fani jednośladów także znajdą coś dla siebie. Mowa o „Sztafetowym rajdzie rowerowym dla Niepodległej”. Rowerzyści pięciokrotnie pokonają trasę liczącą 20,2 km, co da symboliczne 101 km. Pętla będzie miała początek i koniec na jarocińskim rynku. W ramach tego wydarzenia nie są prowadzone zapisy. Każdy może wziąć udział. Początek o godz. 9.00.

Dzień Patrona Miasta przypada jednak 11 listopada i tego dnia odbędą się główne uroczystości. W Mieszkowie pod pomnikiem gen. Taczaka zostaną złożone kwiaty, a w kościele pw. św. Marcina w Jarocinie odbędzie się msza św. w intencji mieszkańców i miasta.

Na starówce pojawi się natomiast św. Marcin, który tradycyjnie wjedzie na koniu, a mieszkańcy zostaną obdarowani rogalami. Każdy z nich będzie do kupienia w cenie 1 zł, a zebrana kwota zostanie przeznaczona w ramach akcji „Świętomarciński dar” na renowację nagrobka Władysława Marcinkowskiego.

Na koniec najważniejszego dnia obchodów będzie można posłuchać koncertu zespołu Enej, który odbędzie się w Jarocińskim Ośrodku Kultury. Początek o godz. 19.00.

Szczegóły są dostępne na poniższym plakacie.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick