Biegiem dla powstańców [ZDJĘCIA]

0
Fot. Biegacze Jarocin / jarocin.pl
Miłośnicy biegania zrzeszeni w grupie Biegacze Jarocin po raz kolejny uczcili na sportowo bohaterów dawnych czasów. Z okazji 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego członkowie tego stowarzyszenia wzięli udział w okolicznościowym biegu i zapalili znicze pod pomnikami i tablicami pamiątkowymi na terenie miasta.

Trasa licząca 9 kilometrów była poświęcona tym, którzy upomnieli się o Wielkopolskę i walczyli o przyłączenie jej do odradzającej się po 123 latach zaborów Rzeczpospolitej. Trasa wiodła po Jarocinie, a przystankami były miejsca, w których ustawiono figury ważnych uczestników powstania oraz tablice pamiątkowe przypominające o ich oddaniu i uczestnictwie w zwycięskim zrywie.

W każdym z tych miejsc zapalono znicz i oddano hołd bohaterom. W związku z trwającą pandemią koronawirusa bieg miał kameralną obsadę.

Przedstawiciele miasta przygotowały pamiątkę dla każdego uczestnika biegu w postaci książki “Szare wilki z Jarocina” autorstwa Roberta Ziółkowskiego. – Wspaniale jest robić coś co lubimy a zarazem oddać cześć tym, którzy nam to umożliwili powiedzieli członkowie Stowarzyszenia Biegacze Jarocin uczestniczący w biegu.

Jarocin to bardzo ważne miasto z punktu widzenia Powstania Wielkopolskiego. Część historyków podkreśla, że właśnie tam rozpoczął się niepodległościowy zryw. Pierwsze działania rozpoczęły się nie 27 grudnia, na co wskazywać mogłaby oficjalna data rozpoczęcia powstania, ale w nocy z 8 na 9 listopada 1918 roku. Wtedy wybuchła rewolucja w batalionie zapasowym 46. pułku piechoty. Jarociniacy opanowali koszary, rozbijając magazyn broni i przejmując kontrolę nad jednostką. Pierwszym przywódcą powstania był pochodzący spod Jarocina major Stanisław Taczak, uczestnik I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick