Bezpłatna komunikacja miejska dla mieszkańców Kalisza

10
Fot. UM Kalisz
Około 45 tysięcy kaliszan od 1 lipca będzie mogło korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Wśród nich będą dzieci, uczniowie, studenci, emeryci i renciści. Aby jeździć autobusami KLA bez kupowania biletu, muszą jednak posiadać Kaliską Kartę Mieszkańca.

To dopiero początek zmiany systemu transportowego miasta i jednocześnie wielkie zmiany przyzwyczajeń komunikacyjnych kaliszan. – Obiecywałem mieszkańcom bezpłatną komunikację i dziś uczyniliśmy pierwszy krok w tym kierunku. Bardzo mnie cieszy, że wszyscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w tej sprawie – mówi Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Bezpłatne przejazdy przysługiwać będą osobom, posiadającym Kaliską Kartę Mieszkańca: emerytom i rencistom, dzieciom w wieku od 4 lat do rozpoczęcia nauki w szkole (młodsze już mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji), dzieciom i młodzieży uczącej się do 24. roku życia oraz studentom studiów dziennych do 26. roku życia.

Zasady te będą obowiązywały zarówno na terenie Kalisza, jak i gmin, z którymi Miasto Kalisz zawarło porozumienia. Oznacza to, że pasażer uprawniony do bezpłatnych przejazdów, może jechać w ich ramach także liniami do Opatówka czy Nowych Skalmierzyc, do których to miast również jeżdżą autobusy Kaliskich Linii Autobusowych.

Wszystkiemu musimy dokładnie się przyjrzeć. Musimy przeanalizować obecnie obowiązujące rozkłady jazdy. Chcemy wyeliminować sytuacje w których kilka autobusów jedzie jeden po drugim, a potem mamy dłuższą przerwę. System komunikacji miejskiej musi być elastyczny i dostosowany do potrzeb pasażerów. Nie wykluczam nasycania miasta nowymi przystankami, aby odległości między nimi były mniejsze. To bardzo ważne dla osób starszych lub mających problemy z poruszaniem się. Bezpłatna komunikacja musi być maksymalnie dostępna. Nie zrobimy tego od razu, ale zrobimy to dobrze i wszelkie moje działania zmierzają w tym kierunku – zapowiedział prezydent Krystian Kinastowski.

Od 1 lipca bezpłatną komunikacją objętych zostanie około 45 tysięcy mieszkańców Kalisza. Dokładna liczba zależy od tego, ilu z nich posiadać będzie Kaliską Kartę Mieszkańca.

redaktor wlkp24.info
anna.lawicka@tvproart.pl

10 KOMENTARZE

 1. Gdyby senator Łukasz Mikołajczyk wygrał wybory w Ostrowie na prezydenta miasta, zamiast biletomatów, kanarów mielibyśmy to samo co w Kaliszu.

  • Co najwyżej mógłby lobbować za takim rozwiązaniem. O wszystkim decydują radni.

  • Za to mamy śmieci po 18 zł. od łebka, baraki dla uczniów podstawówek i puste istniejące szkoły. Ponadto mamy 5-krotnie wyższą opłatę za przekształcenie użyteczności wieczystej we własność niż proponowana ulga przez radnych PiS. Delegację chińskich samorządowców, wizyty Biedronia i cykliczne sesje fotograficzne z Beatą Klimek w roli głównej z każdej możliwej okazji. Aha zapomniałbym o nikomu niepotrzebnym i wydłużającym przejazd w mieście komunikacją miejską centrum przesiadkowym.

  • Masz rację, ale nie wydaje mi się, żeby Elżbieta Grochowska uciekła pod skrzydła Beaty Klimek gdyby ta przegrała wybory z Mikołajczykiem i nie wydaje mi się, żeby radni PO nawet z awanturującym się Grzeszczykiem byli przeciw bezpłatnej komunikacji miejskiej w Ostrowie jaką mają w Kaliszu.

 2. Czyli nadal ten, który pracuje żadnych ulg/darmowych przejazdów nie otrzyma, więc wsiądzie w samochód, żeby dojechać do pracy, aby zarobić tam na podatki, które opłacą niepracujących. Polska socjalistyczna (choć tu trochę pseudosocjalistyczna) logika mnie szokuje. 🙂

  • Jak zostaniesz kiedyś rencistą albo emerytem no bo przypuszczam, że uczniem ani studentem, to ty już nie będziesz, zobaczysz jaki byłeś „rozumny” w sile wieku.

  • Uczniem i studentem byłem i korzystałem z ULG. Teraz jest wszystko „za darmo”, ale na to darmo pracują ludzie w sile wieku, którzy zamiast godnie żyć ze swojej pracy muszą płacić czy chcą czy nie na innych. Za Pana czasów, jak Pan był w sile wieku pracował Pan na ULGI dla emerytów, obecne pokolenie już pracuje na darmowe przejazdy. Widzi Pan różnicę? W emeryturę swoją to ja nie wierzę w ogóle. Nie ma szans, żeby przy tym rozdawnictwie cokolwiek za 30 lat zostało na emerytury, ale to trzeba mózgu użyć, żeby to dostrzec.

  • Użyj mózgu kretynie i wytłumacz Polakom dlaczego w Niemczech na każde dziecko państwo wydaje 200 euro, a na trzecie 250?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick