Bezpieka ukryła ich ciała gdzieś na odolanowskim cmentarzu. IPN właśnie odnalazł szkielety. Czy to poszukiwani żołnierze? [ZDJĘCIA]

3
Fot. poszukiwania.ipn.gov.pl
Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazł szczątki ośmiu osób na terenie cmentarza w Odolanowie. Prace Instytutu dotyczyły poszukiwań żołnierzy poległych w walkach z grupą operacyjną NKWDKBW/UB, która była dwukrotnie większa od oddziału dowodzonego przez por. Jana Kempińskiego ps. "Błysk".

Była druga połowa października 1945 roku. Oddział por. Jana Kempińskiego ps. „Błysk” opanował Odolanów, rozbroił posterunek Milicji Obywatelskiej i zajął pomieszczenia ratusza. Żołnierze przejęli też pieniądze z miejskiej kasy i rozdali je mieszkańcom podczas wiecu na rynku. W trakcie odwrotu doszło do wymiany ognia z dwukrotnie liczniejszą grupą operacyjną NKWD/KBW/UB. Oddział „Błyska” został rozbity, a śmierć poniosło – według różnych źródeł – 24 partyzantów. Dowódca został ranny, ale zdołał uciec.

CZYTAJ: Ostrowska Kuźnia wsparła Fundusz Grantowy

Ciała części zabitych zabrali bliscy i – jak informują przedstawiciele IPN – pochowali w rodzinnych mogiłach. Z relacji świadków starcia wynika, że część ciał bezpieka potajemnie ukryła na odolanowskim cmentarzu. Instytut Pamięci Narodowej postanowił odszukać szczątki. Pierwsze prace były prowadzone w 2019 roku na terenie położonym wzdłuż ogrodzenia cmentarnego. To właśnie tam – według zeznań okolicznych mieszkańców – miało dojść do pochówku. Na szczątki jednak nie trafiono.

Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN wrócili na teren cmentarza w połowie czerwca 2020 roku. Teraz jednak prowadzili prace w obrębie tzw. symbolicznego Grobu Powstańców Wielkopolskich i Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. „Podczas prac ujawniono szczątki ośmiu osób. Sposób ułożenia szkieletów w grobie i cechy biologiczne oraz charakter urazów wskazuje, że prawdopodobnie natrafiono na poszukiwanych żołnierzy.  Odnaleziono przy nich liczne artefakty, tj. guziki wojskowe i inne fragmenty umundurowania, grzebień oraz łuski od amunicji typu Mauser. Szczątki zostaną poddane badaniom genetycznym” – informuje poznański oddział IPN.

CZYTAJ: Wybrano 10 najlepszych inwestycji w kraju. Jedna z nich jest w Ostrowie Wielkopolskim

Aby uzyskać materiał genetyczny niezbędny do identyfikacji odnalezionych szczątek, potrzebne jest nawiązanie kontaktu z rodziną żołnierzy z oddziału por. Jana Kempińskiego ps. „Błysk”. Dlatego Instytut Pamięci Narodowej zwraca się z prośbą o pomoc osoby, które mogą mieć w tym temacie jakąkolwiek wiedzę. Z Biurem Poszukiwań i Identyfikacji można się skontaktować telefonicznie pod numerem telefonu 797 891 397 lub elektronicznie: poszukiwania.ipn.gov.pl, genetyka@ipn.gov.pl.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Prace zostały zorganizowane przez łódzki oddział IPN – wschodnia Wielkopolska z Odolanowem, Kaliszem, Ostrowem Wlkp., Kępnem, Krotoszynem to teren wchodzący w obszar działania Łodzi.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick